هویت بصری

طراحی هویت بصری برند

چرا طراحی هویت بصری برای برند شما اهمیت دارد؟

مشتریان از مدت ها قبل از ورود به دفتر کار یا فروشگاه شما، حتی قبل از اینکه در مورد کسب و کارتان بصورت آنلاین تحقیق کنند، در مورد شرکت یا محصول شما نظر میدهند. بیشتر این تصورات فقط با نگاه کردن به کمپین شما و در واقع با یک نگاه اجمالی به آن بدست میاید. این همان چیزی است که طراحی هویت بصری را به بخش بسیار مهمی از برندینگ کلی شما تبدیل میکند. با یک هویت بصری تاثیرگذار، کسب و کار شما به سرعت به یک موقعیت رقابتی در بازار تبدیل میشود. هدف طراحی ایجاد یک حس عاطفی است نه فقط دادن اطلاعاتی در مورد شرکت شما.

همیشه به برندتان از دید یک مشتری نگاه کنید. شاید این چیزی که واقعا برند شما است نباشد اما حداقل چیزی است که مشتری فکر میکند و آن را حس میکند. توسعه دهندگان با استعداد برند، به خوبی میدانند که هویت برند شما، مهم ترین بخش استفاده از این واکنش عاطفی است.

تمام عناصر یک برند باید از ابتدا از یک سبک بصری که تعریف میکنید پیروی کنند. بی شک همیشه وقت برای انجام دوباره کارها و یا بوجود آوردن کمپین های اختصاصی مختلف برای محصولات و خدمات مختلف وجود دارد، اما هویت کلی شما باید یک محوریت کلی داشته باشد.

چرا طراحی هویت بصری اهیمت دارد

تعریف هویت بصری چیست؟

با وجود این واقعیت که در طول دو دهه گذشته به تفصیل در باب اهمیت و طبیعت طراحی هویت بصری بحث شده است، هنوز تعریفی قاطع و همه پسند از این اصطلاح به دست داده نشده است. این بدان دلیل است که از نگاه برخی این مفهوم هنوز آنقدر جدید است که تعریف کردن آن ناممکن است، درحالیکه برخی دیگر هم اکنون هم آن را مفهومی منسوخ می دانند.

در یک تعریف ساده هویت بصری یعنی عناصر قابل مشاهده یک برند مانند لوگو، رنگ، فرم، شکل و … که در لطفیق با هم معنای نمادین را منتقل میکنند، که نمیتوان تنها ازطریق کلمات بیان کرد. در معنای وسیع تر میتواند شامل عناصری مانند، رایحه، صوت، معماری ساختمان، فرم لباس و … نیز باشد.

عناصر اصلی در طراحی هویت بصری

برای طراحی هویت بصری باید از کجا شروع کرد؟ لوگو میتواند نقطه آغار خوبی باشد اما عناصر کلیدی دیگری نیز باید ایجاد شوند تا بتوان به کمک آنها یک هویت خلق کرد. عناصر اصلی فارغ از اینکه در چه رسانه ای به نمایش در می آیند طراحی میشوند، به طور ساده تر عناصر سنگ بنای هر کدام از اقلام هویت بصری هستند. به عنوان مثال رنگ یک عنصر پایه است و میتوان از آن در طراحی سربرگ، بسته بندی و یا وب سایت استفاده کرد. عناصری که ما پیشنهاد میکنیم حتما در طراحی گنجاده شود به شرح زر هستند:

عناصر-طراحی-هویت-بصری
المان های گرافیکی

هر برندی باید داستان خود داشته باشد. المان های تصویری بهترین راه برای این منظور است

طراحی هویت بصری و انتخاب رنگ مناسب
رنگ

رنگ از عناصر اصلی در طراحی هویت بصری برند بوده و ابزار مهمی برای یکپارچگی ظاهری است.

تایپوگرافی برند
تایپوگرافی برند

یکی از ایده آل ترین حالات در هویت بصری، طراحی یک قلم اختصاصی است.

طراحی لوگو و طراحی هویت بصری
لوگو

لوگو بستر هویت شما و شخصیت اصلی داستان است، همه چی از لوگو آغاز میشود.

1. لوگو و اشکال مختلف آن

لوگو بستر هویت شما و شخصیت اصلی داستان است. همه چی از لوگو آغاز میشود، برند نایک را تصور کنید که نشان دهنده قدرت، حرکت و سرعت است. اطمینان حاصل کنید که لوگو بازتاب دهنده ارزش های برند شما است تا بتوان در ادامه با طراحی هویت بصری به آن ارزش ها شاخ و برگ داد.

بسته به نوع رسانه ما نیازمند اشکال مختلفی از لوگو هستم، امروز راسانه های دیجیتال پیشگام در انتقال و گسترش اطلاعات هستند و با خود قوانین جدید را وارد بازی برندسازی کرده اند. با امروزه با مفهموم   Responsive Logo مواجه هستیم.

لوگوی ریسپانسیو

2. قلم اختصاصی یا تایپوگرافی برند

یکی از ایده آل ترین حالات در طراحی هویت بصری طراحی یک قلم اختصاصی است، بسیاری از برند های معروف مانند بانک سامان یا بانک پارسیان برای هویت خود به سراغ طراحی قلم اختصاصی رفته اند. قلم اختصای باعث میشود همیشه در ذهن مخاطبین خود متفاوت به نظر برسید. طی تحقیقاتی که بر روی 45 هزار نفر در آمریکا انجام شده مشخص گردید که نوع و نحوه استفاده از فونت در ادراک و قضاوت بیننده تاثیر بسیاری دارد پس چه بهتر که این حساس از ابتدا توسط شما طراحی شود.

اما اگر امکان طراحی فونت اختصاصی را ندارد تلاش کنید تا از بین قلم های موجود بهترین گزینه را انتخاب و به استفاده مستمر از آن اسرار داشته باشید. قلم انتخاب شده باید دارای وزن های کافی (حداقل 4 وزن) باشد تا بتواند پاسخ گویی نیازهای تبلیغاتی، چاپی و رسانه ای باشد.

3. رنگ

رنگ یکی از عناصر اصلی در طراحی هویت بصری برند بوده و ابزار مهمی در انسجام و یکپارچگی ظاهری است. از رنگ برند می توان در طراحی وبسایت، طراحی لوگو، طراحی محصول، بسته بندی و انواع تبلیغات بهره برداری کرد. اما چه رنگی را باید برای برند خود انتخاب کنیم؟ در این رابطه دو نکته بسیار مهم وجود دارد:

    • استفاده از رنگ به عنوان ابزاری برای ایجاد تمایز با رقبا
    • بهره برداری از روانشناسی رنگ ها با در نظر گرفتن تفاوت فرهنگ جوامع مختلف

زرد بودن ایرانسل مورد توجه همراه اول و رایتل بوده است برای همین با رنگ های آبی و بنفش، خودشان را از رنگ زرد رقیبشان دور کرده اند. مبین نت با وجود آنکه اپراتور تلفن همراه نیست اما برای انتخاب رنگ، تمایز با این سه برند را نیز در نظر گرفته است چراکه با وایمکس ایرانسل و اینترنت رایتل و همراه اول در حال رقابت است.

4. المان گرافیکی اختصاصی

هر برندی میتواند داستان اختصاصی خود را برای مخاطبین تعریف کند. هنر یک گرافیست تبدیل این داستان به یک عنصر گرافیکی بصری است. اگر شما به عنوان خالق برند خود، اطلاعات کافی را در اختیار تیم طراحی قرار دهید، میتوان داستان بصری زیباتری طراحی کرد. زیبایی داستان هر برند به المان ها و عناصر گرافیکی اختصاصی است. یک کافی شاپ یا یک رستوران را در نظر بگیرید.
میتوان برای هر بخش از منو، پیکتوگرام یا نماد های اختصاصی طراحی کرد که از آنها در وب سایت، فضای داخلی یا حتی بر روی لباس کارکنان استفاده کرد. المان های گرافیکی تکمیل کننده نهایی طراحی هویت بصری هستند. این المان ها میتوانند ساده، پیچیده یا تک رنگ باشند تا از آنها در همه جا استفاده کرد. میتوان در این المان ها الگوهای تکرار شونده ساخت یا در ابعاد بزرگ در دکوراسیون داخلی بهره برد.

اقلام هویت بصری شامل چه مواردی میشود؟

وقتی عناصر اصلی طراحی شد نوبت به پیاده سازی این عناصر بر پیکر اجزاء و اقلام هویت بصری است. منظور از اقلام، محصولات، رسانه ها و یا اشیائی است که یک برند توسط آنها با مخاطب خود ارتباط برقرار میکند، خواه این اقلام میتوانند بصورت کاغذی چاپ یا به عنوان یک شیئ تولید شوند یا فقط جنبه دیجیتال داشته و در فضای مجازی تکثیر شوند.

بسته به نوع و زمینه فعالیت برند، اقلام هویت بصری میتواند جزئی یا بسیار گسترده باشد. برای یک رستوران یک زیر لیوانی ساده میتواند بخش مهمی از هویت  باشد اما همین مورد برای یک شرکت تولیدی میتواند جزو اقلام مهم قرار نگیرد. به اطراف خود نگاه، در کدام بخش از محصولات خود میتوانید طراحی هویت بصری خود را به نمایش بگذارید؟

اصلی ترین اقلام هویت بصری:
اوراق اداری مانند سربرگ، پاکت نامه، کارت ویزیت، برگه یادداشت، فولدر، …
تبلیغاتی محیطی شامل طراحی سردر شعب شرکت، تابلو های راهنما، گرید بیلبورد ها و …
ملزومات کاربری و مناسبی مانند بگ خرید، لوح تقدیر، حکم های نمایندگی، کارت های تبریک و تسلیت، پرچم

ما لیستی کاملی از این اقلام تهیه کردیم که میتواند راهنمای شما خوبی باشد، برای دانلود اقلام هویت بصری اینجا کلیک کنید.

تعرفه طراحی هویت بصری برند چقدر است؟

تا به اینجا تعریفی از هویت بصری را ارائه کردیم، با عناصر اصلی آن آشنا شدید و بخش کوچکی از اقلام اصلی را نیز معرفی کردیم. قیمت طراحی هویت بصری را ترکیب انتخابی شما از عناصر و اقلام مشخص میکند. بدون شک طراحی یک قلم و انتخاب قلم از بین فونت های موجد تاثیر زیادی در قیمت طراحی خواهد گذاشت. بهترین راه برای رسیدین به تعرفه مناسب، مذاکره و برآورد بر اساس اقلام مشخص شده است.
اقلامی که نیاز له طراحی دارند گاهی از مرز 150 مورد نیز میگذرد و گستردگی و نوع کسب و کار شما در انتخاب این اقلام تاثیر مستقیم دارد. حتی انجمن صنفی طراحان ایران نیز برای این مورد قیمت مشخص ننموده است و آن را منوط به توافق طرفین نسبت به تعداد موارد طراحی دانسته است.

سخن آخر

موضوع اصلی در هویت بصری، ایجاد ساختار منسجم و همگون بصری از طریق درک فضای کسب و کار سفارش دهنده است. طراح گرافیک با توجه به گوناگونی و تنوع فعالیت سازمانی موسسات، شرکت ها و رویدادهای فرهنگی و اجتماعی و بنابر تشخصی نیاز سفارش دهنده و لزوم گستردگی مورد سفارش، مجموعه ی یکپارچه از اقلام بصری را طراحی و خلق میکند.

قبل از شروع به طراحی هویت بصری باید نگاه عمیق تری به این مقوله داشت. هویت بصری باید از دل هر برند و ارزش ها، پیشینه، چشم انداز آن بیرون آید، هویت بصری صرفا انتخاب چند رنگ، لی اوت، حاشیه امنیت، استفاده از نسبت طلایی در طراحی، ارائه هندسی برای لوگو و چند المان تصویر نیست. اینها تنها روش ارائه داستان برند شما هستند نه بیشتر.

در نظر داشته باشید که ارزش های برند باید مبتنی بر واقعیت ها باشد. چرا که در غیر اینصورت پس از خلق هویت بصری  زمانی که مخاطب خدمات شما را را لمس می کند و پیام برند شمارا باور نمیکند و تبلیغ تبدیل به ضد تبلیغ می شود. درک صحیح داستان برند شما مهمترین بخش از رسالت طراحی است، که جز با صرف زمان، تکمیل بریف هویت و موشکافی در پاسخ های شما و تبادل نظر بین تیم طراحی و کارفرما حاصل نمیشود. هر زمان به یک مثال نقض از ارزش های دروغین در هویت برند فکر میکنم ناگهان به یاد شعار یک خودروساز وطنی میوفتم: “سایپا مطمئن!”

سایر نمونه کارهای ما
سفارش آنلاین طراحی لوگوتایپ
آیا برای برند خود نیازمند هویت بصری هستید؟

فرم را تکمیل کنید، ما با شما تماس خواهیم گرفت.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .