طراحی لوگو حرفه ای

لوگو نقطه شروع برندینگ است، به آن اهمیت بدهید.
لوگو یک روش موثر و کارآمد در برقراری ارتباط و انتقال اطلاعات در مورد کسب و کار شماست. یک آرم بخش مهمی از برند شرکت شما است و تأثیر قابل توجهی در درک عمومی یک شرکت می گذارد. در واقع، لوگو یکی از مهمترین سرمایه گذاری های تجاری است که یک برند می تواند انجام دهد.
همه ما به برندهای معروفی برخورد کرده ایم که لوگوی آزاردهنده ای دارند و بعضی از آنها ریسک باز طراحی لوگو خود را پذیرفته اند تا به حالت مطلوب دست پیدا کنند.
برای جلوگیری از این کار، وظیفه ما به عنوان یک طراح گرافیک انتخاب بهترین راهکار و لوگو برای کسب و کار شماست.

طراحی لوگو

چرا خدمات
طراحی لوگو استودیو سگال؟

ارائه اتودهای متنوع

از نظر سبک و استایل

طراحی چند لایه

مناسب کاربردهای وب

پالت رنگی استاندارد

برای رسانه های مختلف

تعریف لوگو چیست؟

اصطلاح لوگو یا آرم؛ به معنی کلمه و یا نمادی است که سمبل یک شرکت یا یک محصول مادی یا غیرمادی است. طراحی لوگو معمولا از نوشته، نماد گرافیکی یا ترکیبی از این دو تشکیل می شود. لوگو از عناصر مهم برندینگ است.

برخی اعتقاد دارند که طراحی هویت بصری برمبنای لوگو انجام می گیرد، اما برخی نیز آن را بیشتر در زمره جزئیات تکمیلی در طراحی برند برمی شمارند و اعتقاد دارند دیزاین خوب برای هویت برند باید بدون استفاده از لوگو هم قابل تشخیص باشد.

از آنجا که ساختار برند های بین المللی روز به روز پیچیده تر می شود، امروزه ایجاد یک سیستم یکپارچه از نشانه ها و نمادها به منظور تشخیص هویت این شرکت ها ضرورت یافته است.

طراحی لوگو سه سوت
لوگوی برندهای معروف جهان

چرا طراحی لوگو اهمیت دارد؟

چرا طراحی لوگو اهمیت دارد؟ به نظر میرسد این یک سوال اساسی است، همه میدانند لوگو چیست، ما همه جا لوگو ها را میبینیم، آنها ما را احاطه کرده اند، فقط کافیست همین الان به اطراف خود نگاه کنید، حداقل 5 لوگوی مختلف را خواهید دید.

مهم نیست که شما قصد راه اندازی یک کسب وکار کوچک یا شرکت بزرگ را دارید، به صورت محلی فعالیت میکنید یا مشتریان جهانی دارید، در همه این حالات شما به یک لوگوی حرفه ای نیاز دارید اما قبل از شروع پروسه طراحی نیازمند این هستید که خواسته های خود را مشخص کنید.

آیا شما به دنبال یک لوگوی کاملا متفاوت هستید یا قصد دارید لوگوی قدیمی خود را کمی تغییر دهید. چطور میتوان فهمید یک لوگوی ایده آل چیست؟ چه چیزی باعث میشد تا یک لوگوی عالی خلق شود؟ چطور میتوان از طریق یک آرم حس ناب یک محصول یا برند را به بیننده منتقل کرد؟

 امروزه برندها در سرتاسر جهان گسترده شده اند، ما برندها را با کمک لوگوی آنها شناسایی میکنیم.

خدمات طراحی انواع لوگو استودیو سگال

در جستجو های اینترنتی ممکن به تعاریف و دسته بندی های مختلفی برخورد کرده باشید، اما به گفته بیشتر صاحب نظران، آرم تنها شامل دو دسته اصلی است و دسته سوم که تلفیقی از دو نوع اول هستند میباشد. تمام لوگو هایی که در سرتاسر جهان با هر زبانی طراحی شده اند از این دو دسته اصلی مستثنا نیستند اما همین دو نوع میتواند شامل زیر مجموعه های بسیاری باشند.

لوگوی شرکت اپل

طراحی لوگوی تصویری

لوگوی تصویری در واقع سمبل ها و نماد ها و گرافیک های ساده شده ای هستند که بازتاب دهنده ی نمودی از شرکت و یا محصولی خاص از آن شرکت یا برند می باشد.

طراحی لوگو اسم

طراحی لوگوتایپ

لوگوتایپ به لوگویی گفته میشود که در طراحی آن از نام برند، شرکت یا محصول  استفاده شده باشد و این نام با طراحی قلم یا تغییر شکل حروف  به یک لوگوتایپ تبدیل میشود.

طراحی آرم اسنوا

طراحی لوگوی تلفیقی

این نوع لوگو ترکیبی است از هر دو المان حروف و نماد برای معرفی یک شرکت یا سازمان. برخی از برندها بسته به موقعیت و رسانه، هم از لوگوتایپ و هم از نماد استفاده میکنند.

دسته اول : لوگو تصویری

طراحی آرم تصویری یکی از چالش برانگیز ترین و در عین حال لذتبخش ترین نوع سفارش در حوزه طراحی گرافیک است. همانطور که ممکن از از نام آن برداشت شود لوگوی تصویری (نشان تصویری) از یک یا چند نماد در خود که به نحوی اصلاح، مجرد و تلفیق شده اند بحره میبرد. اولین سوال ما از سفارش دهنده ای که یک لوگوی تصویری میخواهد این است که، آیا میخواهید نماد خاصی در تصویرتان دیده شود؟. از آنجایی که زیر مجموعه هایی برای لوگوی تصویری نیز وجود دارد، پاسخ به این سوال نیازمند آشنایی با این زیر مجموعه هاست.

لوگو تصویری : مونوگرام

اولین زیرمجموعه لوگوی تصویری، مونوگرام است. این نوع آرم از حرف ابتدای نام شرکت تک سیلابی یا اختصار اسم های چند سیلابی تشکیل شده است. به عنوان مثال لوگوی شرکت وولکس واگن از تلفیق حروف ابتدایی v و w آن به صورت یک نشان تصویری در آمده است. اولین استفاده ها از این نوع لوگو به 350 سال قبل از میلاد مسیح باز میگردد، زمانی که یونانی ها بر روی سکه ها دو حرف اول اسامی شهر ها را بصورت یک مونوگرام ثبت میکردند. لوگوی مونوگرام برای برندهای شخصی بسیار مناسب است، همچنین در صنعت خودرو و فشن کاربرد بسیاری دارد اما اگر درست انتخاب شود مناسب هر نوع برندی خواهد بود.

لوگو تصویری : انتزاعی

لوگوی انتزاعی یک نماد خالص با برداشت آزاد میتواند باشد به عنوان مثال لوگوی شرکت اپل یا شرکت نایکی یک لوگوی انتضاعی محسوب میشوند. در طراحی لوگوی انتزاعی میتوان رویکردهای مختلفی را مد نظر قرار داد، میتوان منبع الهام را محصول نهایی که توسط برندی که برای آن طراحی میکنیم قرار داد، به عنوان مثال اگر برای یک مزرعه تولید و توزیع گوشت گاو در حال طراحی هستیم به نمادهای محصول مانند، مرزعه، گاو، گوشت یا حتی استیک اشاره کنیم. یا میتوان به مفهوم نام برند توجه کرد نه به محصول نهایی، به عنوان مثال لوگوی فروشگاه های زنجیره ای Target یه سیبل قرمز رنگ است که اشاره به نام این فروشگاه ها دارد. در طراحی این نوع لوگو فقط خلاقیت طراح لوگو است که کار را به جلو میبرد و هر چیز منحصر به فردی در مورد سفارش دهنده میتوان منبع الهام خوبی باشد.

لوگو تصویری : کاراکتر تجاری

همه ما به خوبی شخصیت تجاری برند های نام آشنا را به خاطر خواهیم آورد، یکی از این شخصیت ها میمون “چی توز” است، شخصیتی که حتی اگر بدون نام برند دیده شود به دلیل برندسازی بسیار قوی این شرکت باز هم قابل شناسایی است. اگر چه طراحی مسکات یا شخصیت تجاری به تنهایی زیرشاخه هنر تصویرگری است و معمولا بصورت جداگانه در کنار لوگو به روند برندسازی کمک میکند اما بسیاری از شرکت های مطرح جهان مسکات را جایگزین لوگو قرار داده اند یا با ترکیب متن نوع جدیدی از لوگو را ایجاد کرده اند. از شاخص ترین این برند ها میتوان به “بیسکوییت مادر” محصول شرکت ویتانا ، KFC و michelin tire  اشاره کرد. این نوع لوگو علاوه بر شرکت ها، بیشتر برای تیم های ورزشی یا رویدادهای ورزشی بین المللی استفاده میشود. پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر به خدمات طراحی کاراکتر و مسکات را ملاحظه بفرمایید.

دسته دوم : لوگوتایپ

به تعریف ساده تایپوگرافی هنر و فن آرایش حروف برای نمایش متن است. تعاریف مختلفی برای واژه تایپوگرافی در لغت نامه می توانید پیدا کنید. اما به صورت کامل تر میتوان گفت تایپوگرافی هنری است که در آن طراح تلاش میکند با تغییر عناصر متن ، مثل اندازه ، فاصله حروف ، شکل حروف ، فاصله خطوط ، پاراگراف بندی و مواردی از این دست زبان تصویری برای متن به وجود آورد . تایپوگرافی در طیف گسترده ای از امور هنری ، مثل ساخت تیتراژ فیلم ، طراحی گرافیک، لوگو، طراحی پوستر ، طراحی کتاب های کمیک ، طراحی مالتی مدیا و… کاربرد دارد .

زمانی که ما در لوگو از تکنیک تایپوگرافی استفاده میکنیم با مفهوم جدیدتری به اسم لوگوتایپ مواجه میشویم. در واقع به لوگویی که در طراحی آن از حروف یا نام موسسه استفاده شده باشد لوگوتایپ گفته میشود. لوگو تایپ یک از محبوب ترین و همچنین یکی از تخصصی ترین شاخه های طراحی گرافیک به شمار میرود. طراحی لوگوتایپ نیازمند مهارت زیاد طراح در کار با حرف و تسلط به هنر تایپوگرافی است. اگر شما صاحب یک استارت آپ هستید و خدمات خود را از طریق وب و اپلیکشن در اختیرا مشتریان خود قرار میدهد، لوگو تایپ یکی از بهترین گزینه ها برای شماست. همچنین لوگوتایپ یک گزینه عالی برای صنایع غذایی است.

دسته سوم : لوگو تلفیقی

به آخرین نوع از انواع لوگو رسیدیم، همانطور که در ابتدای سخن اشاره شد این نوع لوگو ها تلفیقی از دو دسته اول هستند. اگر در طراحی این لوگو ها دقت و وقت کافی صرف شود نتیجه قابل قبولی حاصل خواهد شد. شما میتوانید یک نشان تصویری داشته باشید و متن مناسب را به آن اضافه کنید، در بالا، وسط یا پایین لوگو، فرقی نمیکند، قانونی در این خصوص وجود ندارد. برند های معروف زیادی لوگوهای خود را به این شکل طراحی کرده اند.

باید ها و نباید ها در طراحی نشان (لوگو)

لوگو برای بسیاری از طراحان گرافیک کاری چالش برانگیزی است. لوگوی خوب به سرعت درک می شود، در ذهن می ماند، با انواع رسانه ها قابل بازتولید و چشمگیر است. برای اینکه بدانند یک لوگو از نظر فنی قابل بازتولید است، آخرین آزمایشی که روی آن انجام می دهند این است که ببینند از دستگاه فکس چگونه بیرون می آید. معمولا میگویند اگر لوگو بعد از چندین بار فکس شدن باز هم قابل تشخیص باشد، با هر رسانه دیگری نیز قابل بازتولید است. در طراحی لوگو، عوامل و روش های عملی دیگری را نیز باید در نظر داشت: شمارگان چاپ، تغييرات شکل لوگو در رسانه های مختلف، و زمینه ای که لوگو در نهایت قرار است در آن به کار گرفته شود و همه اینها نقش مهمی دارند در تعيين اختیارات نهایی گرافیست در انتخاب رنگ و فرم لوگو.

لوگو باید شفاف و معنی دار و گویای هویت مؤسسه یا نهادی باشد که بازنمایی اش می کند. از کارکردهای لوگو تعیین هویت اجتماعی (یعنی نحوه ادراک مردم نسبت به آن)، تعیین هویت در مورد کپی رایت (آنگونه که خود را از رقبایش متمایز می کند)، و تعیین هویت مالک است (اطلاعاتی که درباره حقوق اختصاصی مالک به ما می دهد). برخی از مثال های تاریخی از پیش نمونه های لوگو که این کارکردهای مختلف را بر عهده داشتند عبارت بودند از: پوشش زره با علامت خاندان در سده های میانی (تعیین هویت اجتماعی)؛ داغ زدن احشام که سابقه آن به مصر باستان برمی گردد (تعیین هویت مالک)؛ و امضا زدن بر محصولات سرامیکی مثل چراغهای پیه سوز در روم باستان. مقتضيات فنی لوگو در طول زمان به تدریج پیچیده تر شدند: در رسانه های نوین امروز، افزایش کاربرد عامل های حس آمیز مثل صدا و حرکت در طراحی لوگو گرافیست ها را وادار کرده وسعت مهارت های خود را گسترش دهند و شیوه هایی نظیر برندسازی صوتی و لوگو با تصویر متحرک را نیز بیاموزند.

مرحله پایانی : ساخت لوگو

مطالب بالا بخشی از دانسته های یک طراح لوگوی حرفه ای است، که ممکن است با سال ها تحصیل و تجربه در رشته گرافیک با زوایای پیدا و پنهان آن آشنا شده باشد و به یک مختصص در هر کدام از آنها تبدیل شده باشد. اما چه زمانی میتوان تمام این دانسته ها را به درستی به کار گرفت. مهمترین قدم در طراحي لوگو این است که باید به خوبی به نیاز و خواسته های مشتری اشراف پیدا کنیم، و این نکته کلیدی در خلق و ساخت یک لوگوی عالی است.

ما برای این قدم یک پرسشنامه لوگو تهیه کرده ایم تا با کمک آن به ارزش ها، خواسته ها، دیدگاه ها و انتظارات مشریان خود دست پیدا کنیم، گاهی خود این پرسشنامه چالشی برای مشتریان است زیرا به مجبور خواهد شد تا به زیر بنای برند خود نگاه دقیق تری بیاندازند که بتواند به سوالات ما پاسخ دهند، اگر این بریف هویت با دقت و حوصله تکمیل شود، میتوان گفت نیمی از راه را پیموده ایم.

نرم افزار طراحی لوگو

هر طراح لوگویی به روش خود شروع به ایده پردازی و تهیه اتودهای اولیه میکند که میتوان گفت این پروسه از هر شخص به شخص دیگری متفاوت است. در تیم های طراحی نیز این پروسه به صورت موازی به افراد مختلف سپرده میشود. بعد از تهیه اتودهای اولیه نوبت به ساخت لوگو با نرم افزارها طراحي لوگو میرسد.

همه ما نرم افزار Photoshop  را میشناسیم و از قابلیت های آن تا حدودی مطلع هستیم، هنوز هم فتوشاپ یکی از محبوب ترین نرم افزارهای طراحی در دنیا به شمار میرود اما تنها گزینه برای طراحان لوگو نیست. نرم افزار Illustrator  شرکت adobe یک ابزار قدرتمند با محیط برداری برای طراحی است که قابلیت های کلیدی زیادی برای این منظور در اختیار طراح لوگو قرار میدهد و میتوان گفت جایگاه اول در طراحی را به خود اختصاص داده است. نرم افزار Corel Draw نیز ابزار فوق العاده ای برای این منظور است اما ممکن است این روزها خیلی مورد استفاده قرار نگیرد.

باید بخاطر داشته باشید این گرافیست ها هستند که لوگو ها را خلق میکنند نه نرم افزارها، اینها تنها به مثابه بوم و قلم موی نقاشی هستند که در دست یه نقاش چیره دست به خلق یک اثر هنری کمک میکنند. طراحی گرافیک ورای نرم افزراها، ابزارها و سیستم های کامپوتری امروزی است، گرافیک دیزاین را میتوان علم حل مسائل به صورت بصری دانست.

راه های طراحی لوگو آنلاین و رایگان

طراحی، ایده پردازی و ساخت لوگو یک پروسه کاملا حرفه ای و نیازمند خلاقیت انسانی و تجربه است، ما هرگز استفاده از نرم افزار های موبایل را برای طراحی لوگو توصیه نمیکنیم مگر علاقه ای به آینده برند و کسب و کار خود نداشته باشید. اپلیکیشن ها این امکان را فراهم میکنن تا شما به صورت مستقیم با کمک گوشی موبایل یا تبلت لوگو طراحی کنید. روند کار اکثر این برنامه ها به این شکل است که ابتدا به شما امکان انتخاب قالب های آماده از میان کتابخانه خود را میدهند، سپس امکان تغییر رنگ، متن یا اندازه را فراهم میکنند و در قدم سوم یه فایل خروجی به شما تحویل میدند. به همین راحتی!
تعدادی از معروف ترین اپلیکیشن ها :
Logo Maker Shop
Makr
Logo maker – Logo Creator
Watercolor Logo Maker
ICONA – Logo Designer
DesignMantic – Logo Maker
LogoScopic Studio – Logo Maker

سایت طراحی آرم و لوگو

روش کار سایت طراحی آرم و لوگو آنلاین تفاوت چندانی با اپلیکیشن ها ندارد، تنها چون از طریق وب ارائه میشوند معمولا از امکانات بیشتری برخوردار هستند و کار با آنها راحت تر است. ممکن است شما در ابتدای راه یک استارت آپ باشید و امکان پرداخت هزینه طراحي لوگوی حرفه ای را نداشته باشید در این صورت این سایت ها گزینه مناسبی برای شما هستند. اما خبر بد این است که اکثر این سایت برای زبان فارسی خدماتی ارائه نمیدهد و تنها امکان کار بر روی لوگوهای انگلیسی را دارند. در اینجا به چند مورد از این وب سایت ها اشاره میکنیم.
سایت طراحی لوگوی آنلاین فارسی bizgo.ir
وب سایت Canva.com
وب سایت freelogodesign.org
وب سایت freepik.com
وب سایت logologo.com
وب سایت vecteezy.com

هزینه طراحی لوگو

در ایران هر کسب و کار یا رسته شغلی دارای اتحادیه یا انجمن صنفی است، که به عنوان مرجع قیمت گذاری نیز شناخته میشود، هزینه طراحی لوگو یکی از زیرمجموعه های طراحی گرافیک محسوب میشود و “انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران” هر ساله قیمت این خدمات را مشخص میکند. طبق تعرفه سال 98 هزینه پایه طراحی مبلغ 8 میلیون تومان و هزینه بازسازی لوگو مبلغ 4 میلیون تومان تعیین شده است.

شاید در ابتدا این رقم بسیار زیاد به نظر بیاید اما اگر با ملاک های کار حرفه ای و توسط یک طراح حرفه ای انجام شود به هیچ عنوان چنین نیست. اما لازم به ذکر است هزینه طراحی آرم ممکن است بصورت رایگان تا دو برابر این مبلغ متغیر باشد و در زمان سفارش رزومه، سطح و سابقه کار استودیو طراح لوگو بر این موضوع تاثیر میگذارد.

این نوع قیمت گذاری تنها مختص ایران نیست، استاک لوگو Stock Logos یکی از بزرگ ترین انجمن های بین المللی طراحی هویت است و اخیرا لیستی از لوگو های مشهور را به همراه هزینه و طراحان آنها منتشر کرده است. طیف قیمت از ۰ تا ۲۱۱ میلیون دلار است! به عنوان مثال لوگوی توئیتر تنها با هزینه 15 دلار، لوگوی گوگل بصورت رایگان و لوگوی کمپانی اکسنچر با هزینه 100 میلیون دلار و در نهایت لوگوی شرکت برتیش پترول با هزینه 211 میلیون دلار طراحی شده است.

با نگاهی به مبالغ این سوالها را مطرح می شود که : ارزش طراحی یک لوگو چقدر است؟ آیا رایگان هم انجام می شود؟

سفارش آنلاین طراحی لوگوتایپ
به یک لوگو حرفه ای نیاز دارید؟

فرم را تکمیل کنید، ما با شما تماس خواهیم گرفت.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .