طراحی بسته بندی حرفه ای
طراحی بسته بندی

نکات طلایی برای موفقیت در طراحی بسته بندی

آنچه به عنوان یک سفارش دهنده بهتر است بدانید:

  • تعریف بسته بندی چیست؟
  • اصول طراحی بسته بندی
  • پنج لایه بصری که باید به آن اهمیت داد
  • هزینه طراحی بسته بندی
سفارش طراحی بسته بندی
بیایید از ابتدا شروع کنیم

تعریف بسته بندی چیست؟

بسته‌بندی ابتدایی‌ترین نیاز هر محصول قبل از عرضه به بازار است. تولیدکنندگان برای شناساندن خود و محصولاتشان و محافظت از آن‌ها در جابه‌جایی به بسته‌بندی احتیاج دارند. بسته بندی شخصيت محصول است و چهره كالا را مشخص مي‌كند، زيرا خريدار از طريق بسته بندی، محصول را شناسايی مي‌كند. درحقيقت بسته بندی پيام توليد كننده به خريدار است كه بين آنها ارتباط برقرار كرده و اطلاع رسانی میكند.

در دنیای امروز که مشتری ها از قدرت انتخاب بیشتری نسبت به قبل برخوردار هستند، تمایلی به مشاهده توضیحات و مواد تشکیل دهنده هر یک از این محصولات برای مقایسه آنها ندارند. در عوض، بسیاری از مشتری ها به برند و یا بسته بندی محصولات برای تصمیم گیری درباره این که بهترین محصول کدام است، توجه می کنند. دریافت نشانه های درست از محصولات در بیشتر مواقع مشتری ها را به خرید آنها تشویق می کند.

بسته بندی مناسب یکی از مهمترین عوامل بسیار مهم در فروش و بازاریابی محصول ها است. یک بسته بندی خوب مزایایی چون پیشبرد فروش، حفاظت و بهبود محصول را، هم برای فروشندگان و هم مشتریان دارد، زیرا میتواند انبار کردن یا استفاده از یک محصول را ساده تر کند، از فاسد شدن یا آسیب دیدن آن جلوگیری کند و در نهایت یک بسته بندی مناسب میتواند پیدا کردن محصول را ساده تر کرده، برند محصول را در نقطه فروش و حتی زمان استفاده، تبلیغ کند.

تعریف بسته بندی

اصول طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی یک محصول چندین کارکرد متفاوت دارد: پوسته ای محافظ برای محصول است تا هنگام حمل و نقل و انبار کردن آسیب نبیند، منبع اطلاعاتی مهمی برای مصرف کننده آن محصول است، به خصوص در دنیای ای که پر از کالاهای تولیدی است، و همچنین نقش مهمی در بازاریابی محصول ایفا می کند، و کمک می کند آن محصول در میان سیلی از موارد مشابه به چشم بیاید.

به همین دلیل، طراح بسته بندی باید طیف متنوعی از مهارت ها را در کار خود به کار بگیرد؛ علاوه بر اینکه دستی در تایپوگرافی و صفحه آرایی دارد، باید مهارت هایی در زمینه شناخت مواد (شیشه، پلاستیک، کاغذ و دیگر مواد خام فرآوری شده)، فرم، رنگ و تکنولوژی های تولید داشته باشد.

اولین اصل : محافظت از محصول

عملکرد مادی بسته بندی یک محصول از نظر لجستیک نسبتأ مشخص است؛ بسته بندی باید محصول را در برابر عناصر محیطی (نور، حرارت، رطوبت، گردوغبار) محافظت کند و آن را در برابر صدمات احتمالی (مثل له شدگی، پارگی و…) هنگام حمل و نقل یا انبار کردن مقاوم کند. اغلب بسته بندی ها محصول را به کلی محصور می کنند، اما استثنا هم وجود دارد. در صنعت مواد غذایی از بسته بندی جهت حفظ کیفیت و به حداقل رساندن ضایعات مواد غذایی و کاهش استفاده از نگهدارنده ها از زمان تولید تا مصرف استفاده می‌شود. مهم ترین ویژگی هایی که در انتخاب مواد بسته بندی مهم هستند عبارتند از :

  • عدم تأثیر متقابل سوء بین محصول و ماده بسته بندی.
  • مقاومت مواد بسته بندی در برابر رطوبت، شکستگی، اضافه وزن، برخورد ضربه و سوراخ شدگی.
  • مقاومت حرارتی ماده بسته بندی.
  • عدم تأثیر اثرات نور بر روی محصول غذایی.

دومین اصل: راهنمایی درست مصرف کننده

بسته بندی، علاوه بر اینکه روکشی محافظ برای محصول است. اطلاعاتی مهم درباره محصول به مصرف کننده موردنظر میدهد. یکی از کارکردهای اصلي بسته بندی این است که دقیقا به مصرف کننده نشان دهد چه چیزی داخل بسته است؛ این کار معمولا یا با روکش های پلاستیکی، که محصول داخل بسته از پشت آن پیدا باشد، انجام می شود یا با عکس، تصویرسازی یا توصیفات نوشتاری.

این موضوع در مورد بعضی از بسته بندی مواد غذایی نیز صدق میکند، در محصولاتی مانند حبوبات یا ادویه ها، کیفیت محصول (ریزی و درشتی و رنگ) از طریق پنجره شفاف به مشتری نمایش داده میشود و میتواند در انتخاب مشتری تاثیر بگذارد. از آنجا که مصرف کنندگان امروزه معمولا محصولات خود را از تولیدکنندگان صنعتی میخرند،انتظار دارند بسته بندی محصول دستورالعمل مصرف را نیز به آنها ارائه بدهد.

اصل سوم: هماهنگی محصول و نوع بسته بندی

هر بسته بندی اگر محتوی محصول است، می بایست با محتویات خود، هماهنگی داشته باشد، یعنی نباید به واسطه بسته بندی، یک جنس متوسط از لحاظ کیفیت را به جای یک محصول با کیفیت، عرضه نمود زیرا این کار در بلند مدت بر اعتبار برند تاثیر خواهد گذاشت. طراحی بسته بندی بر ارزش گذاری ما از محصول درون آن تأثیر می گذارد، یک محصول مشابه در بسته بندی مقوایی با برچسب اطلاعات نادرست کم ارزش تر به نظر می رسد نسبت به وقتی که آن را در جعبه ای با توکار مخمل بگذاریم.

اگر روش باز کردن بسته بندی یک محصول هم خاص باشد، آن محصول ممکن است ارزشمندتر به نظر برسد. بسته به اینکه محصول چه باشد، گاه ممکن است قیمت بسته بندی از قیمت خود محصول هم بیشتر شود. این حالت بیشتر در مورد محصولاتی اتفاق می افتد که ایماژ آنها مهم تر از ارزش استعمال شان باشد، مثل اشیای کادویی با محصولات لوکسی که گویای سبک زندگی تجملاتی هستند.

از طرف دیگر، محصولاتی هم هستند که عمدا طوری بسته بندی می شوند که ارزان به نظر برسند. به طور مثال، کالاهای عمومی سوپرمارکتی معمولا با رنگها و عناصر گرافیکی ساده دیزاین می شوند تا انتظارات مصرف کننده در خصوص قیمت را برآورده کنند. به این ترتیب، خریداری که دنبال محصولی ارزان تر است وقتی بسته بندی پرطمطراقی در قفسه بندی کنار این محصول سوپرمارکتی می بیند، رد میشود و محصول ارزان تر را انتخاب می کند.

اصل چهارم : کمک به فروشنده محصول

بسته بندی در دنیای امروز مسئولیت فروشندگان را کم کرده است، در نظام عرضه مستقیم کالا در فروشگاه های بزرگ زنجیره ای که مشتریان، خود کالای خویش را انتخاب کرده و برای محاسبه به صندوق می برند، نقش بسته بندی نقشی بسیار مهم و حساس است. طراحی بسته بندی می بایست به صورتی انجام شود که برآورنده کلیه نیازهای اطلاعاتی مشتریان در غیاب فروشندگان و متصدیان فروشگاه ها باشد تا جایی که مشتری، از زبان مستقیم بسته بندی برای انتخاب خرید، بهره بگیرد.

طراحی بسته بندی می تواند تأثیر قابل توجهی بر سیستم خرده فروشی داشته باشد. امروزه بسته بندی ها معمولا طوری طراحی می شوند که بارکدهای بزرگ و قابل اسکن در طرفین داشته باشند و به این ترتیب، کار فروش را آسان کنند. درحال حاضر برچسب های شناسایی برای کالاها ابداع شده که با فرکانس رادیویی کار میکنند (RFID ) و کار را از این هم ساده تر می کنند: هر برچسب شماره منحصربه فردی دارد که وقتی در مجاورت یک میدان الکترومغناطیسی قوی قرار میگیرد، سیگنالی رادیویی میفرستد.

درهای خروجي به اصطلاح «هوشمندی در فروشگاه تعبیه میشوند که وجود چنين برچسبهایی را تشخیص می دهند و اطلاعات کالا را به یک سیستم ثبت لیست کالاها ارسال می کنند، و این دستگاه ها می توانند بلافاصله محتوای سبد خرید شما را تشخیص دهند.

جلوگیری از دزدی!

باز کردن بسته بندی ها نباید آن قدر ساده باشد که دزدها در فروشگاه به راحتی بتوانند دزدی کنند، و نباید آن قدر سخت باشد که برای دسترسی به کالا مجبور شویم به بسته بندی یا کالای درون آن صدمه بزنیم.

اصل پنجم: توجه به متریال های قابل بازیافت

مسئله محیط زیست و مواد قابل بازیافت نیز در زمینه طراحی بسته بندی، مثل سایر رشته های طراحی، روزبه روز مهم تر می شود. امروزه اغلب طراحان بسته بندی، برای سهولت جداسازی ضایعات به منظور بازیافت، سعی می کنند در طرح هایشان کمتر از مواد متفاوت (مثل مقوای کارتن و روکش پلاستیکی) استفاده کنند.

به طور مثال در آلمان، اگر دیزاینرها و تولیدکنندگان مطابق با آیین نامه های بسته بندی که آنها را ملزم به استفاده از مواد سازگار با محیط زیست می کند عمل نکنند، ممکن است مشمول پرداخت جریمه شوند. در حال حاضر تحقیقاتی در زمینه تحول مواد تجدیدپذیر و مواد زیست تجزیه پذیر درحال انجام است، مثل اسید پلی لاکتیک (یا پی ال ای که از ذرت ساخته می شود، و از طراح بسته بندی انتظار می رود در کار خود هم دوام بسته بندی را مد نظر داشته باشند و هم مزایای تجزیه پذيري زیستی مواد آن را.

پنج لایه بصری مهم در طراحی طراحی بسته بندی

از جمله اهداف دیگری که در طراحی بسته بندی در راستای فعالیت های تبلیغی مورد نظر قرار دارد، ارائه اطلاعات اولیه محصول است که طبیعت در چند لایه دیداری متفاوت به مشتری و دیگر کسانی که غیر از مشتری، با بسته بندی در ارتباط هستند، معرفی می گردد. منظور از لایه های بصری المان هایی هستند که باید بر روی بسته بندی دیده شوند. اگر این لایه های دیداری را به پنج قسمت تقسیم کنیم، سه لایه اولیه آن خصوصیتی کاملا تبلیغی ودولایه دیگر آن، خصوصیتی اطلاعاتی دارد.

لایه اول، جایگاه برند در طراحی بسته بندی

اولین لایه دیداری که صدرنشین همه لایه هاست، اختصاص به معرفی نام تجاری (Brand) هر محصول دارد که معمولا در بسته بندی های متعارف، بزرگترین عنوان نوشتاری در هر بسته بندی، به این بخش اختصاص دارد. البته نباید اشتباه کنیم که نام تجاری هر محصول، فقط توسط نوشتار صورت می پذیرد، بلکه گاهی اوقات یک نشان تبلیغاتی ، مثل لگوتایپ ، مسکات (Mascot) ، تصویری خاطره انگیز با رنگ و فرم خاصی که در بسته بندی اجرا می گردد، می تواند این رسالت را عهده دار باشد. اما آنچه که در آمارها نشان می دهد، اشاره به این دارد که تقریبا بخش کثیری از محصولات که دارای بسته بندی هستند، همگی دارای نام تجاری نوشتاری می باشند که با شیوه های مختلف تایپوگرافی اجرا شده اند.

لایه دوم، مشخص نمودن نوع محصول

لایه دوم دیداری، در طراحی بسته بندی، اختصاص به معرفی نوع محصول دارد. زیرا ممکن است تحت یک نام تجاری مشترک، انواع و اقسام تولیدات متنوع به بازار، عرضه گردد که لازم است برای هر یک از آن ها، نام کاربردی محصول، نوشته شود. کاربرد تصویر بر روی بسته بندی با شیوه عکاسی یا تصویر سازی، یکی از عوامل بسیار مهم در تامین و رفع نیاز این مشخصه از لایه دوم دیداری است. زیرا تصاویر گویا، برروی بسته بندی ها، به تنهایی می تواند بخش زیادی از پرسش های خریداران را پاسخ دهد و در انتخاب نهایی، آنها را یاری نماید.

لایه سوم، مشخص نمودن ویژگی محصول

نهایتا لایه سوم دیداری است که اختصاص به معرفی صفت اصلی هر محصول دارد که مميزه تفاوت، اختلاف با برتری آن محصول، نسبت به محصولات مشابه دیگر است. همه این سه لایه دیداری، به صورتی بر روی بسته بندی اجرای گرافیکی شده اند که با نگاه زودگذر خریدار نیز، قابل درکند و برای تفهیم آنها به مشتری، نیازی به برداشتن آن از قفسه های فروش و چرخانیدن بسته بندی، در دست مشتری نیست. بلکه توضیح و توزیع صحیح مطالب و طرح، بر روی بسته بندی، این نیاز مشتری را مرتفع می کند.

لایه های چهارم و پنجم، درج اطلاعات ضروری و فنی

علاوه بر لایه های فوق، دو لایه اطلاعاتی نیز که شخصیت بصری مستتری دارند، معمولا در طراحی بسته بندی از سوی طراح گرافیک منظر می گردد که یکی از آن ها یعنی لایه چهارم، به ارائه اطلاعاتی در مورد چگونگی استفاده از محصول، توسط مشتریان می پردازد و لایه پنجم، مربوط به اطلاعاتی در مورد چگونگی حمل و نقل و نگهداری و مسائل مربوط به تولید و توزیع و کسب مجوزهاز استانداردها و مطالب وابسته به این قبیل اولویت ها در تولید محصولات، میباشد.

شاید یکی از اصلی ترین بخش های دست و پا گیر در طراحی بسته بندی از نظر طراحن گرافیک، همین دو لایه اخیر باشد، زیرا وجودشان در بسته بندی، ضروری ولی در طراحی، غیر ضرور است. این لایه ها گاهی از همه مطالبی که بر روی بسته بندی ارائه می گردد، حجم بیشتری دارد ولی به هر حال رعایت درج آنها، ولو در زیر جعبه، امری لازم است. هر دو لایه فوق عموما با عناصری کوچکتر از سه لایه اصلی، اجرا می گردند تا لطمه ای از نظر بصری بر زیبایی بسته بندی وارد نیاید.

برای محصول خود نیاز به بسته بندی دارید؟

فرم را تکمیل کنید ما با شما تماس خواهیم گرفت.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
طراحی بسته بندی حرفه ای