تماس با استودیو سگال
مشهد، بلوار صادقی، صادقی 3
salam[@]studiosegal.com
Tel : +98 936 008 0682
ساعت کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18
پنجشنبه 9 الی 14
Back

طراحی لوگو زعفران برای صادرات

چرا طراحی لوگو حرفه ای در صادرات زعفران اهمیت دارد؟

شما یک تولید کننده، توزیع کننده یا صادر کننده زعفران هستید یا قصد ورود به این عرصه را دارید؟ پس قطعا این مطلب در مورد طراحی لوگو زعفران برای شما مفید خواهد بود. کشور ما ایران با تولید بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیا در جایگاه نخست تولید این محصول قرار دارد.
در حدود ۸۰ هزار هکتار از سطح زراعی کشور به کشت زعفران اختصاص دارد و بیش از ۷۰ درصد این محصول به کشورهای مختلفی صادر می شود، از این رو سرمایه گذاری در این حوزه بسیار سودآور خواهد بود. بازار این محصول در داخل کشور بسیار رقابتی اداره میشود و هر روز عرضه کنندگان جدیدی وارد این عرصه میشوند و رقابت را علاوه بر ارائه کیفیت بهتری از زعفران، به سوی برندسازی و طراحی بسته بندی خاص زعفران نیز برده اند.

در سوی دیگر این تجارت، یعنی بازارهای خارجی تعداد برندهای اراده دهنده زعفران کمتر است اما دلیل بر راحت بود رقابت در این بین نیست، وقتی شما پا در بازارهای بین المللی میگذارید ناگهان سطح استاندارد ها  و توقعات چندین برابر افزایش می یابد، این استاندارد ها از جزئی ترین موارد مربوط به بسته بندی، اطلاعات، گواهینامه شروع و تا موشکافی در اطلاعات نتایج آزمایشات دقیق از محصول ادامه پیدا میکند.

اما این استانداردها خیلی هم دور از دسترس نیستند. گرچه افزایش قیمت دلار باعث کاهش ارزش پول ملی شده است اما از سوی دیگر فرصت بسیار خوبی را برای صادرات زعفران فراهم کرده. فرصتی که اگر با قدم های حساب شده برداشته شود میتواند باعث رشد جایگاه برند زعفران ایران در دنیا گردد.

طراحی لوگو زعفران

طراحی لوگو زعفران

بی شک مهمترین عامل در موفقیت یک برند زعفران، بسته بندی است.
پیشنهاد میکنید مقاله طراحی بسته بندی زعفران صادراتی را مطالعه کنید.

برندسازی کلید موفقیت در بازارهای بین المللی

رای صادرات زعفران باید موارد بسیاری را مد نظر قرار داد، که شامل ثبت برند، تامین زعفران مرغوب، تهیه مجوزهای لازم، پیدا کردن بازار هدف، طراحی لوگو زعفران و از همه مهمتر طراحی بسته بندی زعفران میشود و در این بین تامین سرمایه لازم نیز بسیار حائز اهمیت است.

به زعم اکثر صادرت کنندگان موفق که توانسته اند در بازارهای جهانی جایگاهی برای خود کسب کنند، کلید موفقیت را برندسازی میدانند، تمرکز بر برندسازی باعث شده کشور اسپانیا و عمارات زعفران ایران را تحت برندهای خود با سود چندین برابری به فروش برساند. اما چه عواملی باعث میشود یک برند در بازارهای بین المللی موفق باشد؟

در این سلسله مقاله ها قصد داریم تا تجربیات خود که در طول سال ها همکاری با برندهای بین المللی که در اروپا، آمریکا و آسیای شرقی فعالیت داشته اند و افتخار همکاری با آنها را داشته ایم در خصوص زیرساخت های بصری یک برند موفق که شامل طراحی لوگو زعفران، طراحی هویت بصری برند، طراحی بسته بندی زعفران، طراحی وب سایت و همه مواردی که به این هدف کمک میکنند بپردازیم.

اسپانیا بزرگترین صادر کننده زعفران ایران

اسپانیا بزرگترین صادر کننده زعفران ایران

انتخاب اسم برای برند زعفران

همه چیز از انتخاب اسم شروع میشود، پس بهتر است اسم مناسبی را انتخاب کنید، اگر شرکت شما خارج از ایران قرار دارد انتخاب اسم و ثبت برند کار به مراتب راحت تری خواهد بود، تجربه همکاری با برندهایی از آلمان، آمریکا، سوئد و انگلستان نشان داده این کار حتی ممکن است در طی یک روز انجام شود! اما مراحل این کار در ایران با یک بازه زمانی حدودا یک ساله سروکار دارد. اگر امکان رفت و آمد یا اقامت کشورهای اروپایی را دارید توصیه میکنید فراید ثبت برند خود را در یکی از این کشور ها انجام دهید، اما اگر برند خارج از ایران ثبت شود نیاز به همکار با یک تولید کننده داخلی دارید تا از مجوزهای آن شرکت برای صادرات استفاده کنید.

نکات مهم در طراحی لوگو زعفران

طراحی لوگو برای برند زعفران همیشه بسیار هیجان انگیز است، باور کنید، این را یک طراح گرافیک به شما میگوید! وقتی به یک سفارش طراحی لوگو زعفران میرسیم، چارچوب ها و محدودیت ها مشخص است و این باعث شروع یک نزاع درونی (قطعا نه با مشتری)برای طراحی لوگو متفاوت میشود. اگر قصد طراحی یک لوگو را دارید اول این سوالات را از خود بپرسید.

آیا شما فقط به عنوان یک صادر کننده زعفران باقی خواهید ماند؟

این یک سوال کلیدی است و پاسخ به آن ریشه در انتخاب نوع لوگویی که باید برای شما طراحی شود دارد، اگر با انواع لوگو آشنا نیستید پیشنهاد میکنیم مقاله “همه چیز درباره طراحی لوگو” را بخوانید. این مقاله به شما کمک میکند تا تصویر بهتری از نوع لوگویی که برای شما نسبت تر است در ذهن داشته باشید.  اما برگریدم به اصل موضوع، اصلا چرا باید چنین سوالی را مطرح کرد در حالی که داریم در مورد طراحی لوگو زعفران برای صادرات صحبت میکنم؟

سالها فعالیت و طراحی برای برندهای صنایع غذایی به ما ثابت کرده، سبد کالای یک برند هویت نهایی آن را مشخص میکند، شما در ابتدا در حال عرضه زعفران در یک مارکت بین اللملی هستید و قطعا پس از کسب موفقت حالا راه هموار شده تا بتوانید محصولات دیگری نیز به سبد کالای خود اضافه کنید، مثلا محصولاتی که از مشتقات زعفران محسوب میشوند، چای زعفرانی، روغن زعفران، عسل زعفرانی و … ولی هنوز زعفران سرلوحه برند شماست. اما اگر به سراغ محصولاتی مانند خشکبار، گیاهان دارویی و .. بروید چطور؟

اینجاست که ما سوال دوم را مطرح میکنیم و به قول شکسپیر ” بودن یا نبودن، مسئله این است“

آیا در طراحی لوگو، گل زعفران محوریت اصلی را داشته باشد؟

بسیاری از برندهای زعفران در طراحی لوگو خود اشاره مستقیم به گل زعفران دارند و در کنار یک نشان تصویری از یک لوگوتایپ نیز بهره برده اند، بعضی از برندها هم فقط لوگوتایپ دارند و از گل زعفران خبری نیست، اما اجازه ندهید این موضوع شمارا بر سر دوراهی قرار دهد، اگر تصمیم خود را گرفته اید این موضوع را به گرافیست خود منتقل کنید تا مسیر طراحی لوگو کوتاه تر شود اما اگر هنوز مطمئن نیستید اجازه بدهید تا طراح با اتودهای خود شمارا سوپرایز کند و زمانی که چند لوگو برای انتخاب دارید تصمیم نهایی را بگیرید.

 

طراحی لوگو زعفران انگلیسی یا فارسی؟

پیشنهاد ما به شما در این مورد طراحی یکسان برای هر دو زبان است، اما برای حفظ تجربه برند همیشه از لوگوی انگلیسی استفاده کنید، اگر قصد شما فقط صادرات باشد نیاز به تهیه کارت بازرگانی دارید و با داشتن کارت بازرگانی امکان ثبت برند با نام انگلیسی در ایران فراهم می شود و میتوانید لوگوی انگلیسی را بر روی بسته بندی های خود استفاده کنید. لوگوی فارسی نیز میتواند بر روی بسته بندی در بخش اطلاعات یا برای تبلیغات در داخل ایران استفاده شود. چون وزارت ارشاد محدودیت هایی را برای استفاده به تنهایی از لوگو انگلیسی در تبلیغات شهری و نشریات و تلویزیون اعمال میکند. برای غافلگیر نشدن در چنین شرایطی بهتر است لوگوی فارسی را نیز آماده داشته باشید.

چه رنگی در طراحی لوگو زعفران استفاده شود؟

این بخش را به طراح گرافیک واگذار کنید، محدود کردن طراح به یک رنگ خاص را اصلا توصیه نمیکنیم در عوض میتوانید مشخص کنید که از چه رنگ هایی استفاده نشود. به عنوان مثال رنگ سورمه ای اصلا مناسب صنایع غذایی بویژه طراحی لوگو زعفران نیست. ولی تلاش نکنید با با ارائه 16 میلیون رنگ ممنوعه کل این پروسه را دور بزنید! ،فقط 2 الی 3 رنگ که حس خوبی به آن ندارید را معرفی کنید. چون شما باید لوگوی نهایی را دوست داشته باشید تا بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید.

2 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *