اهمیت بسته بندی در صادرات زعفران

ایران خاستگاه زعفران دنیا است و از کشور ما به تمام دنیا راه یافته است، ایرانیان با فرستادن زعفران به بسیاری از نقاط جهان باستان، توانستند خواص زعفران را به یونانی ها، رومی ها، چینی ها و همچنین اعراب معرفی كنند و شیوه کشت زعفران را در سده های اول تا چهارم هجری به امت های اسلامی پیرامون مدیترانه آموختند. امروزه زعفران یکی از استراتژیک ترین محصولات ایران است که سهم زیادی را صادرات غیر نفتی به خود اختصاص داده است اما هنوز ما از ارزش افزوده واقعی آن بهره نبرده ایم به این دلیل که بیشتر زعفران صادراتی به صورت فله از کشور خارج میشود. این یک واقعیت تلخ است. بخش عمده زعفران را اول امارات و بعد اسپانیا دریافت می‌کنند و به نام خود در بازارهای جهانی عرضه می‌کنند.

ریشه یابی دلایل اینکه چرا برندهای  ایرانی در بازارهای جهانی به جایگاه واقعی خود دست نیافته اند در تخصص ما نیست ولی به عنوان یک استودیو طراحی گرافیک یکی از فاکتورهای اصلی را بسته بندی مناسب برای ارائه در بازراهای جهانی میدانیم. اگر در حوزه صادرات زعفران فعالیت میکنید بدون شک از اهمیت طراحی بسته بندی زعفران و تاثیر آن در بازارهای بین المللی با خبر هستید، زعفران ایران به کمک این عامل تاثیرگذار میتواند بخشی از راه خود در مسیر جهانی شدن را طی کند.

رشته های قرمز زعفران نگین

تعریف طراحی بسته بندی

ما اهمیت بسته بندی را میدانیم اما تعریف دقیق آن چیست؟ وظیفه طراحی بسته بندی ایجاد ارتباط بین فرم، ساختار، مواد، رنگ، تصویر، تایپوگرافی و اطلاعات نظارتی با عناصر فرعی طراحی است تا محصول مناسب بازاریابی و فروش شود و اولیت آن باید ایجاد بستری به منظور محافظت، حمل و نقل، توزیع، ذخیره، شناسایی و تمایز محصول در بازار باشد. درنهایت، هدف از طراحی بسته بندی ، دستیابی به اهداف بازاریابی از طریق ارتباط کاملاً مشخص با مشتری یا مصرف کننده و ایجاد فروش است.

یا به تعبیر ساده تر، بسته بندی وظیفه ای جز کاهش هزینه تولید، حمل و نقل و در عین حال حفاظت از محصول و ترغیب مصرف کننده به خرید آن را ندارد. اما در مورد محصولی مانند زعفران ایران در حوزه صادرات، رسالت فرهنگی و توسعه بازار را نیز بر دوش خود دارد.

ده ها هزار محصول مختلف وجود دارد که قفسه های یک سوپر مارکت متوسط ​​را پر میکنند. فروشگاه های بزرگ، تولید کنندگان انبوه، فروشگاه های تخصصی، فروشگاه های آنلاین و اینترنت همه جایگاهی هستند که محصولات در آن زنده می شوند و از طریق طراحی بسته بندی خود مصرف کنندگان را به خود جلب می کنند. وسعت انتخاب مشتری باعث ایجاد رقابت در محصول می شود که به نوبه خود نیاز به تمایز دارد. در یک جامعه مصرف کننده ، محصولات و طرح های بسته بندی آنها به قدری در هم تنیده شده اند که دیگر به عنوان اشیاء جداگانه درک نمی شوند و در حقیقت طراحی موفقیت آمیز یک بسته بندی، ، اشتیاق ایجاد می کند.

طراحی بسته بندی زعفران

انواع ظروف و بسته بندی زعفران

به طور کلی هر نوع طراحی بسته بندی زعفران از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. ظرفی که رشته های سرخ زعفران را در خود جای میدهد و پوشش نهایی که از ظرف حمایت میکند و به آن جلوه می بخشد. ظروف بسته بندی زعفران به طور کلی از 3 متریال مختلف تهیه میشوند، پلاستیک، فلز و شیشه که انتخاب هر نوع متریال به مقدار زعفران درون آن، بازار هدف، مخاطب یاخریدار نهایی و بودجه تهیه بسته بندی وابسته است.

ظروف شیشه ای زعفران
3. ظروف شیشه ای زعفران

ظروف شیشه ای اگر با در مناسب همراه باشند، بسیار تاثیر گذار هستند. اما به جعبه دیگری برای محافظت در برابر نور و فشار نیاز دارند.

ظروف فلزی زعفران
2. ظروف فلزی زعفران

ظروف فلزی یکی از بهترین گزینه های طراحی بسته بندی زعفران هستند، به خوبی از محصول محافظت میکنند اما تنوع ظاهری چندانی ندارند.

ظروف پلاستیکی زعفران
1. ظروف پلاستیکی زعفران

ظروف پلاستیکی دارای تنوع زیادی از نظر گنجایش و شکل ظاهری هستند و در بیشتر موارد گزینه اول برای طراحی بسته بندی زعفران هستند.

آیا قصد ورود به بازارهای بین المللی را دارید؟

پیشنهاد میکنیم مقاله  "طراحی لوگو زعفران برای صادرات" را حتما مطالعه کنید.

1. ظروف پلاستیکی زعفران

ظروف پلاستیکی بسته بندی زعفران از رایج ترین نوع برای این منظور هستند، به دلیلی هزینه پایین و قابلیت شکل پذیری بالا این متریال یکی از اصلی ترین گزینه ها برای تولید کنندکان زعفران است. ساده ترین کاربرد پلاستیک که از قدیم نیز مرسوم بوده، شکل سلفون پاکتی آن است، این نوع سلفون ها در ابعداد مختلف قابل سفارش هستند اما به دلیل فشرده شدن زعفران و بدون محافظ بودن این نوع از بسته بندی هرگز در وزن های بیشتر از یک مثقال استفاده نمیشود. قوطی های دایره، بیضی، مربع و مستطیل شکل با ابعاد و اندازه های مختلف از 0/5 گرم تا 15 گرم را در خود جای میدهند که از این حیث دارای تنوع بالایی هستند.

اشکال متنوع تر دیگری نیز از این نوع ظروف وجود دارد که با نام های اطلس، گوهر و … شناخته میشود، این نام گذاری ممکن است از شرکتی تا شرکت تولید کننده دیگری متفاوت باشد. تنوع در ظاهر و ابعاد این نوع ظروف نیز بسیار زیاد است و پاسخگویی هر نیاز و سلیقه ای میباشد.

اگر بازار هدف شما ایران است، این نوع متریال بسیار مناسب و مقرون به صرفه است، شرکت های زیادی این ظروف را در تیراژ و تنوع بالا تولید و روانه بازار میکنند و شما با مراجعه به آنها میتوانید تعداد دلخواه مورد نیاز خود را تهیه کنید، اما اگر قصد ورود به بازار های جهانی را دارید بهتر است از متریال های اُرگانیک مثل شیشه و فلز استفاده کنید زیرا در بیشتر مناطق دنیا مصرف کنندگان به بسته بندی های پلاستیکی واکنش منفی نشان میدهند، همچنین دولت های زیادی مانند کانادا و آلمان بر این نوع بسته بندی ها مالیات وضع می کنند.

ظرف بسته بندی زعفران
ظروف در دار گوهر

این ظروف نیز برای اوزان مختلف از یک گرم تا 25 گرم متناسب با نوع زعفران عرضه میگردند.

ظروف گرد پلاستیکی بسته بندی زعفران
ظروف گرد پلاستیکی

ظروف گرد پلی کریستال بیشترین کاربرد را در بین ظروف پلاستیکی دارند، این ظروف محصول شرکت پلی کریستال صدف هستند.

ظروف پلاستیکی بسته بندی زعفران
ظروف پلی کریستان

همانطور که مشاهده میکنید ظروف پلاستیکی در اشکال مختلف طراحی و تولید میشوند، نمونه های فوق محصولات شرکت صنایع کریستال تک هستند.

2. ظروف فلزی زعفران

میتوان گفت ظروف فلزی جهت طراحی بسته بندی زعفران بهترین گزینه است، از طرفی فلز به عنوان یک ماده اُرگانیک و برگشت پذیر به طبیعت در بیشتر جهان پذیرفته شده است و از طرفی دیگر به دلیل ساختار مستحکم، محافظت خوبی از زعفران که یک محصول بسیار شکننده است به عمل میاورد. ظروف فلزی زعفران نیز به طور عمومی در ابعاد و اشکال دلخواه یافت میشوند. این ظروف در بازار به اسم خاتم شناخته میشود که این نام به دلیل چاپ طرح های خاتم کاری شده بر روی آنها است.

اما امکان چاپ اختصاصی روی ظروف فلزی و تولید در ابعاد دلخواه نیز وجود دارد. اگر متمایز بودن از رقبا در بازار برای شما اهمیت بسیاری دارد این گزینه برای شما مناسب است، در چاپ اختصاصی قوطی های فلزی زعفران، هزینه تمام شده هر بسته بسیار مقرون به صرفه است اما هزینه اولیه برای چاپ کمی زیاد است که میتوان به آن به چشم سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کرد.

چاپ اختصاصی بر روی قوطی فلزی زعفران
ابعاد دلخواه

قوطی های فلزی بسته بندی زعفران این قابلیت را دارند تا بصورت اختصاصی چاپ و تولید شوند.

قوطی خاتم زعفران
انواع ظروف فلزی

ظروف فلزی به دلیل استحکام میتواند برای وزن های بیشتر مانند 100 و 200 گرم مناسب باشند. این نمونه های نیز محصول شرکت قوطی سازی البرز هستند.

قوطی خاتم زعفران
قوطی خاتم زعفران

بیشتر ظروف فلزی به صورت قوطی های استوانه ای شکل در بازار ارائه میشوند و به نام “خاتم” شناخته میشوند. این قوطی ها محصول قوطی سازی البرز هستند.

ظروف شیشه ای زعفران

اگر در طراحی بسته بندی زعفران دقت کافی به کار رود، به طوریکه به ظروف شیشه ای در ضربه های معمول در حمل و نقل، انبارداری و انتقال به فروشگاه ها لطمه ای وارد نشود، میتوان گفت شیشه بهترین گزینه برای صادرات زعفران است. نمای زیبایی که از درون شیشه به زعفران داده میشود بسیار تاثیر گذار است. در حال حاضر تنوع چندانی برای ظروف شیشه ای وجود ندارد. اما همین تنوع کم هم میتواند نیاز شما را برآورده کند. در حال حاضر ظروف شیشه ای استوانه ای در بازار یافت میشوند که تنها تفاوت آنها در نوع درب به کار رفته در آنهاست. درها از جنس آلومینیوم، بامبو، چوب و چوب پنبه هستند.

اما یک توصیه بسیار مهم، هرگز از شیشه ها با در چوب پنبه ای استفاده نکنید، چوب پنبده عطر زعفران را کاملا جذب میکند.

ظروف شیشه زعفران در آلومینیوم
ظروف شیشه زعفران با در آلومینیوم
ظروف شیشه زعفران در چوب پنبه
ظروف شیشه زعفران در چوب پنبه

استفاده از ظروف با در چوب پنبه زیاد پیشنهاد نمیشود، زیرا چوب پنبه عطر زعفران را به خود جذب میکند.

ظروف شیشه زعفران در بامبو
ظروف شیشه ای زعفران با دربامبو

در این نوع شیشه ها به دلیل استفاده از یک اُرینگ پلاستیکی منعطف، امکان وکیوم شدن شیشه ها و عدم ورود هوا جهت حفظ کیفیت وجود دارد.

نکات کلیدی در طراحی بسته بندی زعفران صادارتی

خود را در طراحی بسته بندی زعفران به رنگ قرمز محدود نکنید!

شاید این گذاره کمی غلط به نظر برسد اما تجربه طراحی در طول سالها این موضوع را ثابت کرده که دیدگاه به رنگ در طراحی بسته بندی به شکل عام ریشه در فرهنگ و جغرافیای هر کشوری دارد. شاید رنگ قرمز با روکش براق در ایران یا کشور های حوزه خلیج فارس جزو ترند های طراحی باشد اما این موضوع در کشور های توسعه یافته که مردم از حیث بصری و زیبایی شناسختی دیدگاه دیگری دارد کمی متفاوت است. موضوع بر سر دیدگاه غلط در ایران نیست، تنها تفاوت نگرش و فرهنگ مطرح است، حتی در خود ایران نیز تمایل به سمت رنگ های مشکلی، طلایی و سفید رو به افزایش است.

روی بسته بندی زعفران از پنجره استفاده نکنید!

اگر با حذف رنگ قرمز کنار بیایید احتمالا به راحتی با حذف پنجره از روی بسته بندی زعفران کنار نخواهید آمد! ولی طبق استاندارد های جدید و تحقیقات انجام شده تابش نور خورشید به رشته هایی سرخ زعفران باعث اُفت کیفیت آن میشود. در بازار ایران این یک اصل ثابت است که مشتری باید از کیفیت محصول از راه مشاهده آن اطمینان حاصل کند، اما در یک مارکت بین المللی حفظ کیفیت به مراتب از اهمیت بیشتری برخوردار است. همه ما روی تمام بسته بندی های زعفران جمله “در جای خشک و خنک و به دور از تابش نور خورشید نگهداری شود” را دیده ایم اما همین گذاره اولین بار از طرف خود تولید کننده با نقض میشود!

سایت کشمون یکی از موفق ترین استارت آپ ها در حوزه کشاورزی و فروش زعفران، مقاله مفصلی در این خصوص منتشر کرده و تاکید زیادی بر جلوگیری از تابش نور خورشید به دلیل حفظ رطوبت زعفران دارد. اما میتوان این چالش را با تعبیه یک پنجره کوچک در پست بسته حل کردی، به نحوی که در چیدمان های فروشگاهی زعفران از تابش نور خورشید دور بماند.

وزن های مثقال و نیم مثقال را فراموش کنید!

مصرف کننده ای که خارج ایران به عنوان مثال در اروپا مشغول خرید در یک فروشگاه است، هیچ ایده ای درباره اینکه ما به 6/4 گرم زعفران یک مثقال و به 3/2 نیم مثقال میگوییم ندارد، پس بهتر است تهیه و درج چنین ارقامی در روی بسته خود داری کنید.

تجربه به ما نشان داده وزن های 1،2،3، و 4 گرم اوزان مناسبی برای خورده فروش هستند که میتوانید آنها را بصورت پاکتی بسته بندی و در جعبه های 8 تا 12 تایی بصورت استندی به فروش برساند و همچنین از وزن های 5، 10 و 15 گرم برای فروش های بالاتر یا به اصلاح کادویی استفاده کرد که باید دارای بسته بندی های شکیل تر باشند تا خارج از محدوده افتصادی باشد.

زعفران علاوه بر مصارف خانگی، دارای کاربردهای زیادی از جمله در صنایع غذایی، صنایع دارویی و صنایع آرایشی می باشد. قطعا اگر به این بازار نیز نیم نگاهی دارید بهتر است بسته بندی در وزن های 50، 100 و 200 گرم نیز داشته باشید، تا با یک سبد کالایی کامل در بازار حرفی برای گفتن داشته باشد.

برای صادرات زعفران از ظروف مناسب استفاده کنید

نگهداری از زعفران به بهترین نحو در ظروف بسته بندی مناسب، یکی از موارد مهم است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید علاوه بر اینکه انتخاب بسته بندی مناسب در نحوه نگهداری زعفران از اهمیت زیادی برخوردار است، باید این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که مردم در کشور های توسعه یافته به بسته بندی های پلاستیکی واکنش منفی نشان میدهند. زعفران مثل دیگر ادویه ها دارای مقدار کمی رطوبت است و مقدار آن میتواند با رطوبت نسبی محیط تغییر کند و این امر در کاهش کیفیت تاثیر بسیاری دارد.

با این وجود اگر بسته بندی درستی برای زعفران انتخاب شود، به طور حتم این امر موجب مانع تغییر کیفیت این محصول می شود. در وحله اول استفاده از ظروف شیشه ای که حتما در قسمت درب دارای اُرینگ پلاستیک برای جلوگیری از ورود هوا باشد استفاده کنیدو بعد از آن  ظروف فلزی میتواند مناسب ‌ترین ظروف برای نگهداری زعفران باشند. ظروف پلاستیکی برای نگهداری زعفران چندان مناسب نیستند زیرا جنس این ظرف ها باعث میشود تا که زعفران خاصیت خود را از دست بدهد. بنابراین بهتره از استفاده از این نوع ظروف صرف نظر کنین.

گواهینامه های بین المللی برای زعفران خود تهیه کنید.

اگر خوش بینانه به این موضوع نگاه کنید برای یک خریدار در خارج از ایران، علامت استاندارد ایران و آرم سازمان غذا و دارو معنا و مفهومی ندارد و وجود این گواهینامه ها از اهمیت زیادی برخوردار نیست. طیف گسترده ای از استاندارد های بین المللی وجود دارد که تمام مردم جهان با آنها آشنایی دارند و در نگاه به برند شما تاثیر خواهد گذاشت که میتوان به گواهینامه های مدیریت کیفیت مثلHACCP ، ISO  و TUV ، گواهینامه FDA، یا گواهینا مه های غذایی مانندحلال و VEGAN و اگر از زعفران اُرگانیک استفاده میکنید به دنبال تهیه استانداردهایی مانند Ceres، Bio و برگ سبز اروپا باشید.
بیشتر این گواهینامه ها غیر اجباری هستند اما تهیه آنها کمک زیادی در فروش و بازریابی محصول شما خواهد کرد.

علاوه بر فروش به گسترش بازار نیز اهمیت بدهید

زعفران در تار پود فرهنگ ایران ریشه دارد، بر طبق متون تاریخی، زعفران از طریق ایران به تمام دنیا معرفی شده است و ما همچنان این وظیفه تاریخی را بر دوش داریم. ما در حال فروش و صادارت محصولی هستیم که در بیشتر جهان تنها نامی از آنها را شنیده اند. سعی کنیم تا همراه این محصول جغرافیا و فرهنگ ایران را نیز صادر کنید. توصیه ما به مشتریانی که برای طراحی بسته بندی زعفران به ما مراجعه میکنند همواره این است که همراه بسته بندی زعفران، نحوه استفاده و کاربرد های زعفران به عنوان چاشنی، دمنوش و … را نیز توضیح دهید. یک بروشور کوچک و ساده که میتواند حاوی دستور پخت یک غذا یا یک دسر ساده ایرانی مانند شله زرد باشد را همراه محصول بگذارید. این کار باعث افزایش میزان مصرف زعفران در خریدار میشود و در آینده احساس نیاز بیشتری به آن پیدا میکند و عملا با این کار بازار گسترده تر میشود. قطعا گسترش بازار به فروش بیشتر منجر میشود.