سفارش آنلاین طراحی کاتالوگنمونه طراحی کاتالوگ
Catalog Design
بیایید از ابتدا شروع کنیم

تعریف کاتالوگ چیست؟

در یک تعریف ساده، کاتالوگ لیستی از محصولات یا خدمات است که برای فروش به همراه توضیحات و بعضا قیمت آنها، به صورت چاپ شده یا به شکل دیجیتالی از طریق اینترنت یا سایر رسانه ها به مخاطب ارائه میشود. در تعریف طراحی کاتالوگ میتوان گفت که نوعی از تبلیغات در زمینه تولید، تجارت و خدمات است که می تواند در برقراری ارتباط مستقیم و نحوه انتقال مفاهیم و تبادل اطلاعات به مخاطب ،نقش به سزایی داشته باشد .

هدف از طراحی و چاپ، فروش محصولات و یا گرفتن درخواست به منظور ارائه خدمات است بنابراین، اطلاعات باید در چند خط به طور ساده ارائه شوند تا توضیحات مختصر و مفیدی درباره ی محصول عرضه شده و یا خدمات ارائه شده به مخاطب داده شود. در کاتالوگ ها اغلب از تصاویر زیبا و مناسب به منظور معرفی بهتر استفاده می شود چرا که هدف جذب مشتری، بازاریابی و توجه به جنبه ی تجاری محصول هدف اصلی محسوب می شود.

گذشته از تعاریفی که ارائه شد، معنی کاتالوگ بسیار ساده است. یک Catalog در جایی که شما حضور ندارید نقش بازرایاب شما را ایفا میکند. یک بازاریاب باید در ابتدا آراسته و شیک به نظر آید، به شیوایی سخن بگوید، از زیاده گویی بپرهیزد و اطلاعات مورد نیاز مشتری را در اختیار او قرار دهد. این نکته را در ذهن داشته باشید که هدف از طراحی و چاپ کاتالوگ صرفا ارائه یک محتوا نیست.
در یک تحقیق به عمل آمده مشتریان تنها 30 درصد از محتوای چاپ شده را مطالعه میکنند. رسالت یک کاتالوگ ایجاد یک تصویر از برند شما در ذهن مخاطب و ایجاد نیاز به محصول شماست، نیازی که او را به تماس با شما و در نهایت خرید ترغیب کند.

تعریف کاتالوگ چیست

تعریف بروشور چیست؟

بروشور، متن چاپی با تعداد صفحات معمولاً کم یا بصورت تک برگی است، که اطلاعاتی دربارة ویژگی ها و نحوه مصرف کالا، اطلاعات برگزاری یک نمایش مانند بازیگران یا سانس ها و یا نمایشگاه و نظایر آن را به مخاطب منتقل میکند. معمولا در طراحی بروشور تلاش میشود تا جزئیات کالا، خدمات، امکانات یک محصول از طرف تولیدکننده یا ارائه دهنده به مشتری برای معرفی دقیق و راهنمایی در استفاده ارائه ‌گردد.

چاپ بروشورها معمولا بصرفه و ارزان هستند و اندازه استانداردی ندارد، دارای ابعاد مختلف هستند و معمولا در تیراژ بالا به چاپ میرسند، زیرا قرار است که در میان مصرف کنندگان بیشماری توزیع گردد. یکی از آشنا ترین اشکال بروشور، نحوه مصرف داروهاست که در جعبه های دارویی قرار میگیرند و به صورت تک رنگ بر روی کاغذ تحریر چاپ میشوند. هر چه محصول خاص تر باشد معمولا برشور همراه آن نیز خاص تر خواهد بود.

یکی از نکات اصلی در تعریف بروشور تبلیغاتی، این است که مخاطب می تواند آن را همراه خود ببرد و در فرصتی مناسب بخواند. از آنجا که بروشور در حکم یک نقشه راهنما در ارتباط با یک موضوع مشخص است، دقت مخاطب نسبت به مطالب منعکس شده در آن نیز بیشتر خواهد بود. در عین حال با توجه به کم حوصلگی مخاطبان، بیشتر برای کالاهای مصرفی و موضوعات خدمات ضروری می تواند پاسخگو باشد.

تعریف کاتالوگ

کاتالوگ و بروشور چه تفاوتی باهم دارند؟

تفاوت اصلی کاتالوگ و بروشور در محتوای ارائه شده است نه شکل ظاهری آن، در ایران معمولاً به اشتباه تمامی دفترچه های چاپی را که به صورت کتابچه با تعداد برگ زیاد و با کیفیت کاغذ و چاپ مناسب تهیه شده باشند را کاتالوگ می‌نامند و تمامی راهنماهایی را که به صورت یک برگی یا چند لتی، که با استفاده از کاغذهای نازک‌تر تهیه شده باشند را بدون توجه به محتوای آن بروشور می‌نامند. طراحی کاتالوگ، مجله، بروشور اصول خاص خود را دارد. همچنین، نرم‌افزارهای تخصصی برای طراحی های کاتالوگ و بروشور وجود دارد.

به‌طور مثال: یک کارخانه دارو سازی برای معرفی محصولات خود کاتالوگ محصولات را برای پزشکان و داروخانه‌ها ارسال می‌نماید؛ و همین تولیدکننده بروشور هر محصول را برای معرفی نحوه استفاده، شرایط ممنوعیت‌های استفاده در موارد خاص و همین‌طور عوارض جانبی، راه‌های درمان در صورت استفاده نادرست و… در بسته‌بندی هر محصول قرار می‌دهد. در کاتالوگ‌ها عموماً از تصاویر و طراحی‌های جذاب جهت معرفی بهتر استفاده می‌شود. در بروشورها معمولاً علاوه بر تصاویر از نقشه شماتیک کالا هم استفاده می‌شود.

تعریف بروشرو

اصول طراحی کاتالوگ خلاقانه و حرفه ای

هدف از طراحی کاتالوگ و بروشور فراتر از در اختیار داشتن کتابچه ای خوش رنگ و لعاب است؛ در واقع هدف از طراحی خلاقانه کاتالوگ، ایجاد یک تصویر خاص از توانمندی‌های شما در حوزه کسب‌وکار و تجارت است. پس باید به تمام جنبه های کار خود اهمیت بدهید تا نتیجه به دست آمده رضایت بخش باشد و اطلاعات مندرج در کاتالوگ و… تا مدت‌ها در ذهن مخاطب باقی بماند.

طراحی کاتالوگ و  بروشور و… در بسیاری از موارد با هدف جذب مشتری در جلسات حضوری و یا ارائه محصول به بهترین شکل در زمانی که شما حضور ندارید انجام می‌شوند و در برخی موارد نیز به صورت گزارش عملکرد سالانه و ارائه آمارها، مورد توجه قرار می‌گیرند که در هر صورت توجه به چگونگی طراحی کاتالوگ و … از اهمیت بالایی برخوردار است.

در طراحی و چاپ کاتالوگ باید به این نکته توجه کرد که تصاویر استفاده شده و متن‌ها باید از چنان قدرتی برخوردار باشند که بتوانند با وجود محدودیت‌های یک کاتالوگ، اهداف، ویژگی‌های کالا، خدمات، سوابق شرکت و یا هر مبحث دیگری که مد نظر شما است را به خوبی نمایان سازند. بنابراین بهتر است برای داشتن کاتالوگی تمام عیار، این متن را دنبال کرده و با ترفندهای طراحی خلاقانه کاتالوگ آشنا شوید.

در گام نخست طراحی کاتالوگ به دو سوال کلیدی پاسخ دهید تا روند فعالیت شما به درستی طی شود.

  • جامعه مخاطبان کاتالوگ چه کسانی هستند؟
  • آیا محتوای مناسب را تهیه کرده اید؟

آگاهی از جامعه مخاطبان، می‌تواند تاثیر مهمی در مسیر طراحی کاتالوگ داشته باشد. این که بدانید مخاطبان شما جوانان هستند یا مدیران باسابقه، کمک بسیاری در پیشبرد اهداف شما خواهد داشت. همچنین تهیه محتوا مناسب مهمترین بخش از کار شماست، عملا با رشد هزینه ها و افزایش قیمت کاغذ هزینه تمام شده هر کاتالوگ برای شما بالا رفته است، بهتر است با دقت در تولید محتوا از هدر رفت هزینه انجام شده پرهیز کنید. یک کاتالوگ چیزی جز محتوای ارائه شده نیست، لذا یک گرافیست ظاهر و قالب کاتالوگ شمارا بر اساس محتوا تنظیم میکند.

طراحی کاتالوگ جواهرات

هدف از طراحی و چاپ کاتالوگ چیست؟

یکی از مهمترین اصول طراحی کاتالوگ باید به آن توجه داشت این است که یک کاتالوگ باید حس تمایل و نیاز را در مخاطب نسبت به محصولات، خدمات و سایر اطلاعات مندرج، برانگیخته و مشتری را به سوی همکاری با کسب‌وکار شما سوق بدهد. خصوصیت بعدی که باید همواره مد نظر باشید، پرهیز از حجو گویی است. در اکثر موارد مخاطبان ترجیح می‌دهند که اطلاعات مهم را در کمترین زمان ممکن دریافت کنند، پس از درج اطلاعات غیرضروری خودداری کرده و مطالب اصلی و مهم را نیز به صورت خلاصه بنویسید.

تصاویر، مهمترین بخش هر در طراحی کاتالوگ

همچنین بهره‌گیری از تصاویر جذاب، خلاقانه، باکیفیت و حرفه‌ای ویژگی مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید. بسیاری از مخاطبان شما زمان و حوصله کافی برای مطالعه تمامی نوشته‌های کاتالوگ را ندارند اما همواره این فرصت وجود خواهد داشت تا از دیدن تصاویر جذاب لذت برده و از طریق آنها نسبت به همکاری با شما ترغیب شوند.

بهتر است صرفا برای زیبا تر شدن طراحی کاتالوگ، از تصاویر اینترنتی استفاده نکنید، مخاطبین امروز تفاوت تصاویر ساختگی و نمونه های شما را به طور کامل متوجه میشوند. با کمی هزینهمیتوناد از عکاسی حرفه ای بهره ببرید تا کاتالوگ شما به هویت کسب کارتان نزدیک تر باشد. فرض کنید یک خودرو ساز داخلی برای تهیه یک کاتالوگ در مورد توانمندی های خود از تصویر خط تولید یکی از معروف ترین خودروساز های جهان استفاده کند!

انتخاب لحن و قلم مناسب در ارائه متون

از طرف دیگر توجه داشته باشید که کاتالوگ طراحی شده باید با حوزه فعالیت و بازار مخاطبان شما هم‌خوانی داشته باشد، به این معنا که حتی فونت و سایز مطالب می‌تواند در تاثیرگذاری بر مخاطب، موثر باشد. انتخاب یک فونت و لحن نامناسب که نتواند اهمیت کسب‌وکار شما را به خوبی نمایان سازد، باعث عدم تمایل مشتری نسبت به همکاری با شما خواهد شد.نکته بعدی که باید رعایت شود این است که محصولات پرطرفدار و پرسود و همچنین اطلاعات مهم را باید در مناسب‌ترین بخش کاتالوگ قرار دهید تا توجه مخاطبان را به خود جلب کند.

انواع قطع کاتالوگ

منظور از قطع کاتالوگ ابعاد هر صفحه به تنهایی است، به عنوان مثال کاتالوگ با قطع a4 ابعادی معادل 21 در 29.7 سانتی متر دارد و این ابعاد در حالت بسته است وشما این انتخاب را دارید که کاتالوگ به قطع a4 بصورت عمودی باشد یا افقی. یکی از مرسوم ترین قطع های در چاپ کاتالوگ همین ابعاد A4 است اما قطع های خشتی و رحلی نیز از پر استفاده ترین ابعاد است.

وجود قطع های تعریف شده به من معنی نیست که در انتخاب ابعاد محدود هستید، این قطع ها تنها ابعاد رایج و پر استفاده در طراحی و چاپ کاتالو هستند. که این ابعاد بر اساس ابعاد کاغذ های استاندارد تعریف و تقسیم بندی ها آنها با ابعاد کوچگ تر حاصل شده است. به طور استاندارد کاغذ ها ایعاد 100 در 70 سانتی متر و 60 در 90 سانتی متر دارند. به عنوان مثال کاغذ 60*90 مناسب چاپ کاتالوگ در قطع A4 است، اما میتواند به شکل دیگری نیز برش داده شود تا ابعاد خاص تری در اختیاز شما قرار گیرد. پر کاربرد ترین ابعاد ها که میتوان در طراحی و چاپ کاتالوگ از آنها بهره برد:

قطع وزیری : قطع وزيري تقريبا 23*17 مي باشد.
قطع رقعي : قطع رقعي تقريبا 21*14 مي باشد.
قطع رحلی بزرگ : قطع رحلي بزرگ تقريبا 33*23 مي باشد.( اين ابعاد در استاندارد هاي خارجي همان B4 مي باشد)
قطع رحلی کوچک : قطع رحلي کوچک تقريبا 29*21 مي باشد. ( اين ابعاد در استاندارد هاي خارجي همان A4 مي باشد)
قطع خشتي بزرگ : ابعاد خشتي بزرگ 23*23 مي باشد.
قطع خشتي کوچک : ابعاد خشتي کوچک 14.5*14.5 مي باشد.
قطع جيبي بزرگ : قطع جيبي بزرگ تقريبا 16*11 مي باشد.
قطع پالتويي : تا الان در تمام قطع ها، به اين شکل بود که شيت را به صورت افقي(landscape) قرار مي داديم و صفحات کتابمان به صورت عمودي بودند. در قطع پالتويي، شيت ها و صفحات هردو به صورت افقي قرار مي گيرند.

طراحی بروشور خلاقانه و تاثیر گذار

از آنجا که ماهیت کاربردی بروشور های با کاتالوگ متفاوت است لذا در طراحی آن نیز باید نکاتی خاصی را رعایت کرد. هدف یک بروشرو آگاه سازی مخاطب است نه صرفا فروش، معمولا بروشرو ها از محتوای متنی بیشتری نسبت به کاتالوگ بهره میبرند. طراحی بروشور می تواند شامل توضیحات، اطلاعات محصول، شرحی از خدمات، نحوه طرز کار دستگاه یا کالا باشد. بروشور این امکان را به مخاطب می دهد تا بتواند در مورد محصول یا خدمات اطلاعات لازم را بدست آورد.

برای آنکه تاثیر طراحی بروشور را بیشتر کنید، خیلی مهم است که بدانید چه هدفی را دنبال میکنید، آیا برای یک کنسرت خیریه بروشرو تهیه میکنید، یک مسابقه، یک کمپین تبلیغاتی یا یک رویداد. اطلاعات کافی را درمورد هدف و مخاطبین بروشرو مشخص کنید.

در انتخاب فرم خلاق و خاص باشید

بر خلاف کاتالوگ ها، بروشور میتواند تقریبا هیچ چارچوبی نداشته باشد، هیچ حد مرزی برای خلاقیت خود در نظر نگیرید. فرض کنید بروشرو  شما بر روی پیشخوان یک فروشگاه یا داروخانه در کنار ده ها بروشور دیگر قرار گیرد، چرا باید یک مشتری یا مخاطب شما را انتخاب کنید؟ فرم و شکل بروشور میتواند به این انتخاب کمک کند، در اولین نگاه فرم خاص میتواند نظر یک مشتری را جذب کند و سپس به سراغ خواندن اطلاعات و ورق زدن بروشور برود.

چاپ کاتالوگ

قبل از چاپ کاتالوگ همواره نکاتی فنی در فرآیند طراحی وجود دارد که رعایت آن‌ها می‌تواند در رسیدن به یک کاتالوگ مطلوب موثر باشد. اولین نکته‌ای که برای تمامی محصولات چاپی به ویژه کاتالوگ وجود دارد نرم افزاری که کاتالوگ با آن طراحی شده و نحوه ذخیره‌سازی آن جهت ارسال به چاپخانه است. این بدان معنا است که یک طراحی با کیفیت می‌تواند بر میزان کیفیت چاپ نهایی تاثیر به سزایی داشته باشد.

آماده سازی پیش از چاپ

بر خلاف تصور عموم نرم افزار فتوشاپ خیلی مناسب طراحی کاتالوگ نیست، امروزه گرافیست ها برای افزایش کیفیت کار و نزدیک شدن به استاندارد های بالای چاپی به جای فتوشاپ از نرم افزارهای InDesign  و illustrator استفاده میکنند که به اصلاح نرم افزار های Vector شناخته میشوند. بر خلاف نرم افزار فتوشاپ این برنامه ها برای ویرایش و ارائه متن با کیفیت برای چاپ بسیار مناسب تر هستند.

رعایت فاصله‌ کافی از لبه صفحات تا متون و تصاویر، که در اصطلاح به آن حاشیه امن گفته می‌شود نیز به هنگام برش کاتالوگ بسیار حائز اهمیت است. زیرا عدم رعایت آن می‌تواند منجر به حذف بخشی از کاتالوگ گردد. این نکته می‌بایست در طراحی در نظر گرفته شود.

جلد کاتالوگ بهترین فرصت برای تاثیر گذاریه اولیه

قطعا این جمله که “هرگز یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت نکنید” در مورد کاتالوگ ها صدق نمیکند. بیشتر مشتریان اولین تصویر از شما با دیدن جلد کاتالوگتان در ذهنشان نقش می بندد. طراحی کلی و کیفیت پوشش کاتالوگ، افکت های بکار رفته مانند طلاکوب، یو وی موضعی یا برجسته سازی استراتژی تبلیغاتی اولیه است که مشتریان بالقوه را به خود جذب می کند ، آنها را به سمت انتخاب کاتالوگ و مرور در آن سوق می دهد. نوع کاغذ مورد استفاده برای پوشش کاتالوگ باید ضخیم تر از کاغذ مورد استفاده در صفحات داخلی باشد.

انتخاب کاغذ، نوع روکش و نوع خدمات پس از چاپ

صفحات داخلی یک کاتالوگ معمولاً نسبت به آنچه برای پوشش استفاده می شود ، روی یک کاغذ با وزن سبک تر چاپ می شود. با این وجود وزن کاغذی که برای صفحات داخلی انتخاب می کنید باید با توجه به تعداد صفحات و همچنین انواع محصولاتی که ارائه می شود تعیین شود. به عنوان مثال ، اگر شرکت شما در درجه اول محصولات از نوع صنعتی به فروش می رساند، احتمالاً می توانید از یک کاغذ سبک تر استفاده کنید. اگر در حال تبلیغ محصولات رده بالا مانند جواهرات ، لوازم جانبی یا دکوراسیون منزل هستید، میتوانید از کاغذ خاص تر یا حتی بافت دار برای صفحات داخلی استفاده کنید.

هرچه گرماژ و جنس کاغذ کاتالوگ بهتر باشد به طبع، آن کاتالوگ از زیبایی و ماندگاری بالاتری برخوردار خواهد بود. روکش مناسب برای کاتالوگ نیز موجب حفظ آن در برابر عوامل بیرونی خواهد شد. روکش سلفون مات و براق یکی از روکش‌های مناسب برای کاتالوگ است، اما اگر خواهان چاپ کاتالوگ لوکس تری هستید میتواند از روکش مخمل به همراه یو وی موضعی استفاده کنید.

جهت باز شدن کاتالوگ ها نیز منوط به زبان نوشتاری آن‌ها است. به طور معمول کاتالوگ هایی که زبان آن‌ها فارسی است از راست و کاتالوگ های دارای زبان‌ لاتین از چپ باز می‌شوند.برای چاپ کاتالوگ می‌توان از دو روش چاپ افست و دیجیتال استفاده کرد. البته باید به این نکته توجه داشت که برای چاپ کاتالوگ در تیراژ پایین و طی مدت زمان کوتاه چاپ دیجیتال مناسب است. اما هنگامی که محدودیت زمانی وجود نداشته و نیاز به چاپ در تیراژ بیشتری است چاپ افست مقرون به صرفه‌تر و با کیفیت تر خواهد بود.

نوع صحافی که برای کاتالوگ ها انجام می‌شود متناسب با نوع تجارت و حجم کاتالوگ است. بدین معنا که برای کسب و کارهای رسمی و اداری بهتر است از صحافی چسب گرم و مفتول تخت استفاده شود. البته صحافی چسب گرم بیشتر برای کاتالوگ هایی که حجم بالایی دارند مناسب خواهد بود و برای کاتالوگ های کم حجم از منگنه تخت استفاده می‌شود. از صحافی منگنه لوپ نیز برای مصارف غیر رسمی استفاده می‌گردد.

عوامل تاثیر گذار در هزینه چاپ کاتالوگ، بروشرو و مجله

به طور دقیق تعداد صفحات، قطع کاتالوگ، جنس کاغذ مورد استفاده، نوع چاپ، نوع روکش برای جلد، استفاده از رنگ اسپات در صفحات یا جلد، خدمات زیبا سازی و برجسته سازی اثر چاپی مانند استفاده از انواع یو وی برای صفحات، طلاکوب یا برجسته سازی، برش خاص برای جلد یا صفحات و  نوع صحافی  بر قیمت نهایی کاتالوگ تاثیر میگذارد.

در جواب این سوال که “هزینه چاپ کاتالوگ چقدر است؟” باید گفت، شما از بین آپشن های اشاره شده چه تعداد و چه سطحی را انتخاب میکنید؟. شاید به نظر کمی گیج کننده باشد اما میتوانید از مشورت یک فرد متخصص در این حوزه بهره ببرید تا به شما راهنمایی مناسب را ارائه کند.

انتخاب نوع و گرماژ کاغذ مناسب و ارتباط آن با قطع کاتالوگ

بیشترین بخش از هزینه چاپ کاتالوگ مربوط به هزینه تهیه کاغذ میشود، اما چطور میتوان انتخاب درستی در این بخش داشت؟. بدون شک ترکیب تعداد صفحات و قطع کاتالوگ تاثیر مستقیم بر هزینه تمام شده دارد، هر چه قطع کوچک تری انتخاب شود، تعداد صفحات بیشتری در یک شیت چاپی گنجانده میشود و نیاز به تهیه کاغذ کمتری خواهد بود، اما قطع کوچکتر به منزله تاثیر گذاری، مطالب و تصاویر کوچک تر نیز خواهد بود. سعی کنید تنها به دلیل کاهش هزینه ها از انتخاب ابعاد کوچکتر بپرهیزید اما اگر محتوای شما در ابعاد کوچکتر هم به خوبی قابل ارائه است میتوانید این موضوع را مد نظر بگیرید.

یه طور مثال در هر شیت استاندارد 50*70 میتواند 8 صفحه با قطع رحلی یا 12 صفحه با خشتی و یا 16 صفحه کاتالوگ با قطع وزیری جای داد. بهتر است قبل از سفارش یک کاتالوگ به این موضوع توجه کنید یا در بهترین حالت انتخاب قطع را به یک گرافیست محول کنید.

اگر کاتالوگ شما دادای تعداد صفحات زیادی است توصیه میکنیم تا حتما جنس کاغذ داخلی با جلد کاتالوگ متفاوت باشد تا تورق کاتالوگ راحت تر انجام شود، به عوان مثال گلاسه 150 گرم برای صفحات داخلی و گلاسه 300 گرم برای جلد بسیار مناسب است. علاوه بر کاغذ گلاسه میتوان از نحریر یا کاغذ های بافت دار یا حتی کتان برای صفحات داخلی استفاده کرد

استفاده از ورنی برای تثبیت رنگ و جلاء تصاویر

اگر از کاغذ گلاسه برای چاپ صفحات داخلی استفاده میکنید، توصیه میکنیم تا حتما از ورنی براق یا مات متناسب محتوای کاتالوگ استفاده کنید، ورنی یک لایه محافظ است که بعد از چاپ توسط ماشین چاپ بر روی صفحات کاتالوگ پوشانده میشود تا از فرسایش رنگ جلوگیری کند، با این کار کمی هزینه به مبلغ نهایی کاتالوگ اضافه میشود اما جلاء خاصی به کاتالوگ داده میشود و از خش افتادن تصاویر نیز جلوگیری میکند.

جلد را متمایز کنید

همیشه جلد کاتالوگ بزرگترین شانس شما برای تاثیر گذاری اولیه است، برای جلد میتوان از رنگ های اسپات مانند نقره ای یا طلایی یا رنگ های پنتون که با حال و هوای کاتالوگ شما همخوان باشد استفاده کرد.  طلاکوب یا نقره کوب، یو وی موضعی، برجسته سازی، ایجاد برش یا امباس کردن جلد همه و همه اگر به جا و هوشمندانه استفاده شوند میتواند ب این تاثیر گذاری بیافزایند.

نوع صحافی

آخرین مرحله چاپ کاتالوگ مرحله ی صحافی است، بعد از تکمیل صفحات و آماده سازی جلد نوبت به اتصال همه چیز به هم میشود، برای صفاحی کاتالوگ دو گزینه پیش رو دارید، صحافی چسب گرم یا صحافی منگنه. اگر تعداد صفحات شما زیاد باشد و حداقل عطف کاتالوگ به 4 الی 5 میلیمتر برسد صحافی چسب گرم گزینه مناسبی خواهد بود و از زیبایی بیشتری برخورد خواهد بود. اما اگر قطر کاتالوگ به حد کافی نبود میتواند از گزینه منگنه استفاده کنید.

تفاوت چاپ افست و چاپ کاتالوگ به صورت دیجیتال

تمامی خدماتی که در بالا به آنها اشاره کردیم مربوط به چاپ افست میشود، چاپ افست این مزیت را دارد تا یک کاتالوگ با کیفیت و مغروم به صرفه در تیراژ بالا ارائه کند اما آماده سازی کاتالوگ در این نوع چاپ کمی زمان برخواهد بود. اگر شما نیاز به تعداد کمی کاتالوگ در زمان کمی دارید این گزینه اصلا برای شما مناسب نیست.

در این صورت چاپ دیجیتال میتواند گزینه مناسب تری باشد، در این روش کاتالوگ به تعداد دلخواه و در زمان کوتاهی تهیه و چاپ میشود، اما هزینه تمام شده برای هر نسخه از کاتالوگ زیاد خواهد بود.