تماس با استودیو سگال
مشهد، بلوار صادقی، صادقی 3
salam[@]studiosegal.com
Tel : +98 936 008 0682
ساعت کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18
پنجشنبه 9 الی 14
Back

کاتالوگ و تفاوت های آن با بروشور

کاتالوگ و تفاوت های آن با بروشور اغلب موجب سردرگمی صاحبان کسب و کارها می شود. بروشور ها معمولا تعداد صفحات محدودی دارند و بسیار خلاصه ارائه می شوند اما کاتالوگ ها تعداد صفحات بیشتری داشته و بیشتر به توضیحات جزییات می پردازند.

در این مقاله سعی شده است ضمن معرفی تفاوت ها، نکات مهمی در خصوص طراحی هر یک بیان شود.

کاتالوگ و تفاوت های آن با بروشور

کاتالوگ و تفاوت های آن با بروشور اغلب موجب سردرگمی صاحبان کسب و کارها می شود. بسیاری از مدیران تفاوت ظریفی که میان کاتالوگ و بروشور وجود دارد، را نمی دانند. از این رو در انتخاب دچار سردرگمی می شوند.

در این مقاله سعی شده است ضمن معرفی تفاوت ها، نکات مهمی در خصوص طراحی هر یک بیان شود تا شما به هنگام تصمیم گیری برای تبلیغات کسب و کار خود آگاهانه عمل نموده و بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

تفاوت کاتالوگ و بروشور

تبلیغات اجزای متعددی دارد. شما به عنوان مدیر تبلیغاتی یا صاحب یک کسب و کار باید با انواع اجزای تبلیغاتی آشنا باشید تا بتوانید بهترین و موثرترین نوع را برای اهداف تبلیغاتی خود انتخاب نمایید. کاتالوگ ها و بروشور ها، را می توان رایج ترین اجزای تبلیغاتی دانست.

کمتر کسب و کاری است که از این اجزا برای معرفی خدمات، محصولات و تبلیغات استفاده ننموده باشد. شاید ساده ترین تفاوت این دو جز تبلیغاتی که در خصوص آن شنیده باشید، در حجم محتوا باشد. بروشور ها معمولا تعداد صفحات محدودی دارند و بسیار خلاصه ارائه می شوند.

نمونه ای از بروشور ها را در داروخانه ها، نمایشگاه ها و … دیده اید، اما کاتالوگ ها تعداد صفحات بیشتری داشته و بیشتر به توضیحات جزییات می پردازند. نمونه هایی از این جز تبلیغاتی در نمایشگاه ها، معرفی انواع محصولات کارخانه ها و واحد های صنعتی به وفور دیده می شود. در ادامه به بررسی دقیق تر این تفاوت ها می پردازیم.

بروشور ها به صورت خلاصه به معرفی ویژگی ها می پردازند
اما کاتالوگ ها مشتمل بر توضیحات بیشتری هستند.

کاتالوگ چیست؟

شما یک شرکت هستید که به ارائه انواع خدمات و محصولات می پردازید. بدون شک برای معرفی شرکت نیاز به کاتالوگ دارید. کاتالوگ شرکت شما می تواند به صورت صنعتی یا تبلیغاتی تدوین، طراحی و چاپ شود.

قبل از هر اقدامی، باید تصمیم بگیرید که هدف شما از چاپ کاتالوگ چیست. اگر تبلیغات مد نظر شما باشد باید محتوایی را آماده کنید که جنبه تبلیغاتی دارد اما اگر نوع صنعتی مد نظر شماست، باید محتوایی را آماده کنید که بیشتر به ارائه توضیحات فنی و مشخصات محصول می پردازد.

در تولید محتوا، می توانید شرکت و مزیت های آن را معرفی کنید، شرایط فروش را بگویید و هر محصول را به تفکیک و با بیان مشخصات به صورت کامل تشریح کنید. البته فراموش نکنید مطالبی که ارائه می کنید نباید به قدری طولانی باشد که برای خواننده خسته کننده و ملال آور باشد. نوع محتوای مناسب و حجم آن بستگی زیادی به نوع کسب و کار شما دارد.

اگر تجارت شما از نوع business to customer است، به این معنا که با مشتری نهایی به صورت مستقیم در ارتباط هستید، مشخصات فنی را باید به صورت ساده و کلی بنویسید تا برای مخاطب قابل فهم باشد. اما اگر نوع کسب و کار شما business to business است و با صاحبان کسب و کار ها در ارتباط هستید، باید محتوا را کاملا فنی تدوین نمایید.

معمولا محتوا در نوع دوم می تواند طولانی تر بوده و شامل نکات فنی بیشتری باشد. پس از این که محتوای مورد نظر خود را تدوین نمودید، می توانید از یک طراحی حرفه ای بخواهید تا متناسب با مطلبی که می خواهید ارائه کنید، طرحی جذاب و زیبا پیشنهاد نمایید.

   | ✔️ |   حتما ببینید: نمونه کاتالوگ های استودیو سگال

تعریف بروشور چیست؟

قبل از این که تعریفی از بروشور ارائه کنیم، باید بدانید که بروشور ها نقطه مقابل کاتالوگ ها نیستند. در واقع انتخاب میان این دو یک دو راهی نیست و به احتمال زیاد شما برای معرفی محصولات، خدمات و کسب و کارتان به هر دو نیاز داشته باشید.

بروشور یک معرفی خلاصه و اجمالی است و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. برای مثال زمانی که برای معرفی یک محصول در قالب بروشور می پردازید، ویژگی ها، مزیت ها و برتری های آن را بیان می کنید و کمتر به تشریح مسائل فنی می پردازید.

در اغلب مواقع واحد های تولیدی در قالب کاتالوگ به معرفی شرکت، انواع محصولات با مشخصات فنی آن ها می پردازند و برای هر محصول یک بروشور مختصر تهیه می کنند تا بتوانند بسیار سریع محصول خود را معرفی نموده و مزیت های آن را به مخاطب منتقل نمایند.

هر چند در هر دو جز تبلیغاتی، شما به طراحی جذاب و حرفه ای برای جلب توجه مخاطب نیاز دارید، معمولا بروشور ها با طراحی های حرفه ای تر و جذاب تر عرضه می شوند و جنبه تبلیغات در آن ها پر رنگ تر است.با یک مثال به بیان دقیق تر تفاوت ها می پردازیم.

فرض کنید شما یک کارخانه تولید لوازم خانگی دارید، شما برای معرفی شرکت، مزیت ها، نیروی متخصص، انواع محصولات و مشخصات فنی و قیمت هر یک نیاز به کاتالوگ دارید. لازم است تا در خصوص خدمات پس از فروش نیز توضیحاتی ارائه نمایید.

حال فرض کنید شما برای فروش یک محصول، شرایط ویژه ای در نظر گرفته اید، در این مرحله لازم است تا با طراحی و چاپ بروشور به صورت اجمالی به معرفی محصول و شرایط فروش بپردازید. علاوه بر محتوای جذاب، طرح بروشور نیز باید جذابیت کافی را برای جلب توجه کاربر داشته باشد.

قطعا این جمله که “هرگز یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت نکنید” در مورد کاتالوگ ها صدق نمیکند.
بیشتر مشتریان اولین تصویر از شما با دیدن جلد کاتالوگتان در ذهنشان نقش می بندد.

چه نکاتی در طراحی کاتالوگ اهمیت دارد؟

طراحی کاتالوگ یک کار کاملا حرفه ای و تخصصی است. در صورتی که قصد دارید از این طریق محصولات و خدمات خود را معرفی کنید لازم است تا حتما به مراکز حرفه ای و تخصصی مراجعه کنید.

در یک طراحی حرفه ای، طراح در گام اول می کوشد تا با ماهیت و مزیت های کسب و کار شما آشنا شود و اطلاعاتی در خصوص برنامه های برندسازی شما کسب نماید. اجزا و هویت بصری برند شما از جمله رنگ ها، پیام های برند، لوگو و … در طراحی مورد استفاده و مد نظر قرار می گیرند. طراح حرفه ای به شما کمک می کند تا در خصوص نوع کاتالوگ متناسب با اهداف خود تصمیم گیری کنید.

کاتالوگ شما می تواند تبلیغاتی یا صنعتی باشد که هر یک طراحی خاص خود را دارند. معمولا طراحی در نوع صنعتی ساده تر انتخاب می شود چرا که لازم است توضیحات بیشتری ارائه شوند. همچنین طراح در خصوص مخاطبان شما نیز پرس و جو می کند تا بتواند نوع طرح را متناسب با سلیقه مخاطبان انتخاب کند.

طرح انتخابی باید با سلیقه مخاطبان همخوانی داشته و برای آنان جذابیت داشته باشد. برای مثال اگر محصولات شما مورد نیاز جوانان باشد، می توان از طرح های فانتزی تر استفاده نمود.  در ادامه لازم است تا محتوایی که آماده نموده اید در اختیار طراح قرار دهید. طراح متناسب با نوع و مقدار محتوای شما طراحی را انجام می دهد.

طراحی حرفه ای کاتالوگ به چه معناست؟

همانطور که گفته شد اهمیت زیادی دارد طراحی کاتالوگ را به افراد متخصص و حرفه ای بسپارید اما طراحی حرفه ای به چه معناست؟

در طراحی حرفه ای لازم است تا برنامه ها و اهداف برندسازی شما مد نظر قرار گیرد تا پیام های برند شما در کاتالوگ به عنوان جزء مهمی از تبلیغات شما به درستی منتقل شود.

در یک طراحی حرفه ای مخاطبان شما به درستی شناسایی می شوند و طراحی متناسب با سلیقه و مورد پسند آنان انجام می شود. نکته مهم دیگری که لازم است در طراحی حرفه ای مد نظر قرار گیرد، زیبایی و جذابیت طرح هاست.

شما می خواهید از این طریق کسب و کار و محصولات خود را به مخاطبان و مشتریان بالقوه معرفی کنید، پس باید طرح ها به اندازه کافی زیبا و جذاب باشند تا بتوانند توجه آنان را به خود جلب نمایند.

تاکید بر ساده بودن طرح ها در کاتالوگ هایی که محتوای زیادی دارند، کار طراحی را پیچیده تر می کند چرا که طراح لازم است در عین سادگی، طرحی جذاب و زیبا بیافریند و مخاطب را به خواندن مطلب بیشتری تشویق نماید. بنابراین حتی اگر طرح ساده مد نظر شماست، به طراحان حرفه ای و متخصص نیاز دارید.

طراحی حرفه ای کاتالوگ به چه معناست؟

شما می توانید کاتالوگ مورد نظر خود را به صورت دیجیتالی یا چاپ شده در اختیار مخاطبان قرار دهید. هر یک از انواع، مزیت های خود را دارد. حتی می توانید هر دو نوع کاتالوگ را برای کسب و کار خود داشته باشید. در واقع این انتخاب بستگی زیادی به مخاطبان شما و سلیقه آن­ها دارد.

اگر مخاطبان شما بیشتر در فضای مجازی فعال هستند و قصد دارید در فضای مجازی به معرفی خدمات، محصولات و کسب و کار خود بپردازید، کاتالوگ دیجیتال بهترین انتخاب است. از این طریق می توانید در هزینه های چاپ هم به مقدار زیادی صرفه جویی کنید. با یک برنامه بازاریابی دیجیتالی، می توانید کاتالوگ را در معرض دید مخاطبان زیادی قرار دهید.

طراحی کاتالوگ دیجیتال

در صورتی که هدف شما ارائه کاتالوگ  به صورت فیزیکی در نمایشگاه ها، نمایندگی های فروش، به همراه فروش محصول و … باشد، بهتر است نوع چاپی را انتخاب کنید. نوع چاپی می تواند در ذهن ماندگارتر باشد. نسخه چاپی می تواند بارها، کسب و کار، خدمات و محصولات شما را به مخاطب یادآوری کند.

ممکن است مخاطبان در زمان های مختلف با نگاهی دیگر به کاتالوگ، برای نیاز خود پاسخی بیابند. در خصوص نسخه های چاپی، کیفیت چاپ اهمیت زیادی دارد. نسخه های بی کیفیت می توانند مشتریان را از خرید منصرف نمایند و وجه نامناسبی از شما در برابر مشتری ایجاد کنند.

بنابراین اگر این نوع را انتخاب می کنید توصیه می کنیم حساسیت لازم را در خصوص کیفیت چاپ داشته باشید. مراکز حرفه ای خدمات طراحی و چاپ کاتالوگ می توانند مشورت های لازم را در انتخاب نوع مناسب به صورت حرفه ای و تخصصی ارائه نمایند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *