Back

تفاوت لوگو با برند و هویت بصری چیست؟

آیا لوگو و هویت بصری در برابر هم قرار دارند؟

تفاوت لوگو و هویت بصری مانند تفاوت نیزه با سر نیزه است، از یک سو با هم تفاوت دارند و از سوی دیگر به یکدیگر وابسته اند. برای آنکه لوگو اثر بخشی بیشتری داشته باشد و به رشد تجارت شما کمک کند به یک هویت بصری قوی نیاز دارید.

تجارت شما با یک ایده شروع می شود اما چگونه می توانید این ایده را با دقت به سایر نقاط جهان منتقل کنید؟ اولین چیزی که ممکن است به ذهن خطور کند طراحی یک آرم برای نشان دادن برند شما است.

تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟

این بسیار مهم است که تفاوت بین یک هویت بصری و یک آرم را بدانید. اگر نمی دانید نگران نباشید ، این همان چیزی است که در این مقاله به آن میپردازیم.

برای شروع، بگذارید ببینیم هویت بصری چیست و چه عناصری هویت بصری شما را تشکیل می دهند. سپس می توانیم به تعریف لوگو بپردازیم، این امر به درک رابطه بین لوگو و هویت بصری و پیوند آنها با هم برای نمایش هرچه بهتر برند به مخاطب کمک میکند.

برای درک بهتر این مقاله بهتر است معنی بعضی از اصطلاحات را با هم مرور کنیم:

  • برند چیست: در ایده آل ترین حالت، تصویر و احساسی که ما از یک نام تجاری در ذهن داریم.
  • هویت بصری چیست: در یک تعریف ساده هویت بصری یعنی عناصر قابل مشاهده یک برند مانند لوگو، رنگ، فرم، شکل و … که در تلفیق با هم معنای نمادین را منتقل میکنند، که نمیتوان تنها ازطریق کلمات بیان کرد.
  • لوگو چیست: یک لوگو در ساده ترین حالت یک نماد برای شناسایی یک برند است.

رابطه لوگو و هویت بصری
 لوگوی شما تنها یک جنبه از  یک تصویر بزرگتر است و آن تصویر هویت بصری برندتان است.

لوگو و هویت بصری سنگ بنای برندینگ

در زمان شروع یک کسب و کار، فکر می کنید که چه نیازی به برندسازی دارم؟ چرا باید هویت بصری داشته باشم؟ بیشتر صاحبان مشاغل کوچک در بهترین حالت فقط یک لوگو طراحی میکنند. داشتن آرم بدون هویت بصری و داشتن هویت بصری بدون استراتژی برند مانند ساختن یک برج بدون پی است و شروع ساخت ساز بدون نقشه!

بدون داشتن یک برنامه مشخص برای برند و ظاهر بصری مشخص در مواجه با مخاطب، انتقال ارزش ها و ایجاد یک تصویر مثبت در ذهن مشتری کار بسیار دشواری است. این معمولاً باعث می شود مشتری نتواند شما را شناسایی کند، ایجاد ارتباط را دشوارتر می کند.

تاثیر هویت بصری بر برندینگ

به شرکتهایی که بیشترین تصویر ذهنی را از آنها دارید فکر کنید. در بیشتر مواقع می توانید بدون دیدن لوگو یا نام آنها با دیدن تبلیغات و پست های اجتماعی، آنها را بشناسید. تبلیغات ایرانسل نمونه بسیار خوبی از برندی است که ما به راحتی آن را شناسایی میکنیم.

بهترین برندها آنهایی هستند که میتوانند با مشتریان خود به راحتی ارتباط برقرار کنند و این مفهوم محقق نخواهد شد مگر شما هویت بصری قوی داشته باشید.

از آنجا که هویت بصری بر اساس ارزش های برند بنا شده و باعث می شود تا این ارزش ها قابل لمس شوند، بدون اینکه پیام برند مشخص باشد این روند بسیار مشکل خواهد بود. بنابراین، اولین قدم برای طراحی لوگو و هویت بصری شما رسیدن به استراتژی برند است. به عنوان مثال اگر شما یک برند پوشاک هستید باید مشخص کنید، مخاطب شما چه رده سنی هستند و از چه جنسیتی، دوست دارید در نگاه آنها لوکس به نظر بیایید یا ارزان، شما در هر شهر و محله ای در دسترس هستید یا فقط فروشگاه های VIP محدود دارید.

این ها نمونه ای از سوال هایی هستند که به تدوین استراتژی برند کمک میکنند، حال فرض کنید شما یک تولید کننده پوشاک آقایان با رده سنی میان سال هستید، قطعا در طراحی هویت بصری رنگ صورتی جزو خط قرمز ها خواهد بود و این خط قرمز در طراحی لوگو هم رعایت میشود.

   | ✔️ |   خدمات حرفه ای ما :  طراحی هویت بصری

چرا هویت بصری اهمیت دارد؟

برندسازی چیزی جز درگیر کردن و به چالش کشیدن احساس مشتری ها نیست. هویت بصری بر اساس ارزش ها و اهداف برند شما شکل می گیرد. هویت بصری هر آن چیزی است که با کلام قابل انتقال نیست اما از طریق حواس انسانی قابل جذب و درک است. این شامل مؤلفه هایی مانند فونت و تایپوگرافی، طرح های رنگی و پالت ها، رایحه و صدا و همچنین تصاویر میشود.

در زمان اجرای کمپین های تبلیغاتی برند، از عناصر هویت بصری استفاده میکنیم تا احساس درون یک برند را به مخاطب انتقال دهیم، مفاهیمی مانند اعتماد، منحصر به فرد بودن، لوکس، خوشحالی، رضایت خاص، در دسترس بودن و …

تاثیر تایپوگرافی در طراحی هویت بصری

هویت بصری شامل چه چیزی میشود؟

برای طراحی هویت بصری باید از کجا شروع کرد؟ لوگو میتواند نقطه آغار خوبی باشد اما عناصر کلیدی دیگری نیز باید ایجاد شوند تا بتوان به کمک آنها یک هویت خلق کرد. عناصر اصلی فارغ از اینکه در چه رسانه ای به نمایش در می آیند طراحی میشوند، به طور ساده تر عناصر سنگ بنای هر کدام از اقلام هویت بصری هستند.

  • لوگو: نمادی که به طور موثر نمایانگر برند شما است و جلوه خاصی را ایجاد می کند.
  • پالت رنگ: طرح ها و پالت های مختلف رنگی ، که حال و هوای برند شما نشان می دهد.
  • تایپوگرافی یا فونت: تایپوگرافی و سبک های قلم در سراسر محتوای چاپی و آنلاین شما یک لحن و سبک کلی را نشان می دهد.
  • المان های تصاویر: تصاویر و المان های گرافیکی خاص که برای مشتریان برند شما قابل تشخیص از رقبا باشد.

ترکیب تمام این عناصر با هم، اگر به طور درست راهنمایی و انتخاب شده باشند باعث میشود تا یک تصویر منحصر به فرد از برند شما در ذهن مخاطب باقی بماند. فراموش نکنید همیشه باید به ارزش های برند و هویت بصری پایبند باشید تا مشتریان دچار دوگانگی نشوند. حالا وقت آن رسیده تا به سراغ قطعه دیگر این پازل برسیم، طراحی لوگو.

در طراحی هویت بصری دقت لازم را داشته باشید
 هویت بصری مانند یک اثر انگشت است، در منحصر به فرد بودن آن اصرار کنید.

لوگو چیست؟

یکی از اولین مواردی که افراد هنگام کلیک بر روی وب سایت شما یا دیدن تبلیغات متوجه آن می شوند، آرم شماست. یک آرم در نقش یک سمبل ساخته شده از متن یا تصاویر است که به ما در شناسایی برند ها کمک می کند. نگاهی به لوگوهای زیر بیاندازید، کدام یک از آنها را در اولین نگاه تشخیص میدهید؟

لوگوی معروف ترین برندهای جهان

احتمالا بیشتر این لوگو ها را در عرض چند ثانیه تشخیص داده اید، یک لوگوی قوی به راحتی کاری میکند تا مخاطب، برند شمارا تشخیص دهد.

عناصر اصلی آرم ها

آرم ها به عنوان چهره برند شما عمل می کنند، بنابراین مهم است که اجزای اصلی یک آرم را در نظر بگیرید:

  • تایپوگرافی : این بخش شامل ترکیب های مختلفی از سبک ها و اندازه های قلم است. تایپوگرافی می تواند شامل یک مونوگرام، اختصار یا نام کامل کسب و کار شما باشد.
  • نماد تصویری : گرافیک یا تصویری که مربوط به برند است و دقیقاً آن را نشان می دهد یا به موضوع مشخصی اشاره دارد. به عنوان مثال، Evernote یک فیل دارد که به خاطر داشتن حافظه عالی معروف است. این همچنین می تواند یک طراحی انتزاعی باشد که با متن شما پیوند دارد یا بدون متن به تنهایی می ایستد.
  • رنگ: آرم ها را میتوان در تم های رنگی مختلف یافت، می توانند سیاه و سفید، تک رنگ یا چند رنگ باشند. اگرچه بهتر است لوگوی شما دارای نسخه رنگی مشخص و هم نسخه سیاه سفید باشد، از این رو در کاربرد آن در رسانه های مختلف مشکلی نخواید داشت.

همانطور که در بالا مشاهده می کنید ، همه آرم ها نماد یا کلمات ندارند. برخی از آرم ها از نام کامل شرکت، یک اختصار یا از یک نماد یا ترکیبی از هر دو استفاده می کنند. تشخیص اینکه چه چیزی شرکت شما را به دقت نشان می دهد ، کلید طراحی لوگو است.

تعیین آنچه که دقیقاً نمایانگر شرکت شما است،در واقع کلید برندسازی؛ طراحی لوگو و هویت بصری است!

تمایز میان لوگو، هویت بصری و برند می تواند چالش برانگیز باشد زیرا همه آنها به یکدیگر تغذیه می شوند. این ارتباط را هنگام شروع کار خود به خاطر داشته باشید. لوگوی شما مهم است اما باید با هویت بصری شما همخوان باشد.

امیدواریم که شما هم اکنون برای برندسازی تجارت خود در آینده درک بهتری از این مفاهیم داشته باشید.

تفاوت لوگو و برند

برند نقطه اوج هر تعامل، تجربه، تفکر و شیوه بازاریابی توسط یک شخص یا کسب و کار است.

از دیدگاه صاحب کسب و کار، یک برند شامل جایگاه یابی، پیام‌رسانی و ارتباطات، طراحی بصری، پرسونای مشتری، صدا، بازاریابی و تبلیغات و حضور شرکت می‌شود.

از دیدگاه مخاطب، برند شهرت یک کسب و کار است که بر اساس احساسی که کسب و کار در آنها ایجاد می کند، چگونگی تجربه آنها از کسب و کار و نظر آنها در مورد کسب و کار ایجاد می شود.

تفاوت لوگو و برند و هویت بصری در یک تصویر

به عبارت ساده، یک برند متشکل از هر تجربه ای است که یک مشتری یا مشتری احتمالی، فروشنده، شریک یا شخص دیگری با شما، کسب و کارتان، محصول یا خدمات شما بصورت آنلاین، آفلاین یا حضوری، 24 ساعت شبانه روز، 7 روز هفته و 365 روز در سال در اختیار شما قرار داده است.
یک لوگو به خودی خود صرفاً یک عنصر گرافیکی با یک نام است. به عبارت دیگر تکه ای از یک برند است که در ارتباطات بصری استفاده می شود.
یک برند همه چیز است – ملموس و ناملموس – که نشان دهنده یک کسب و کار است و به لوگوی آن معنا می بخشد. یک لوگو با طراحی حرفه ای و استراتژی برند واضح وقتی با هم ترکیب شوند، به شما کمک می کند تا به طور موثر و کارآمد به مخاطبان خود دسترسی پیدا کنید، پیام، ارزش و مزایای خود را به اشتراک بگذارید، از نظر بصری توجه بیشتری را جلب کنید و تجربه های خارق العاده ای خلق کنید.

2 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *