برند بوک و رویکرد حرفه ای در برندسازی

اگر نگاه حرفه ای و تخصصی به برندسازی دارید، به احتمال زیاد دیر یا زود به فکر تدوین برند بوک یا به بیان بهتر دفترچه راهنمای برندسازی خواهید افتاد برند بوک می تواند به شما در برندسازی و حفظ یکپارچگی و انتقال پیام های یکسان از طریق تمامی اجزای برند کمک کند.

برند بوک و رویکرد حرفه ای در برندسازی

اگر نگاه حرفه ای و تخصصی به برندسازی دارید، به احتمال زیاد دیر یا زود به فکر تدوین برند بوک یا به بیان بهتر دفترچه راهنمای برندسازی خواهید افتاد. امروزه برند اهمیت بسیار بیشتری میان کسب و کارها یافته است چرا که می توان برند را تنها مزیت رقابتی پایدار نامید.

مشتریان به واسطه ارزش و محبوبیت برند شما، از شما خرید می کنند. شما برای جذب سرمایه گذار و توسعه کسب و کار خود به یک برند معتبر و با ارزش نیاز دارید. برای داشتن برند، لازم است تعهداتی را برای خود تعیین کنید و در طول زمان به این تعهدات پایبند باشید.

تعهدات و پایبندی شما به این تعهدات باید در اجزای برند شما اعم از لوگو، رنگ ها، هویت بصری، کاراکتر، پیام ها، شعار و … انعکاس داشته باشد. به عبارتی مشتریان باید شما را با این تعهدات و پایبندی به آنها بشناسند.

انعکاس تعهدات و پیام های ثابت در تمامی اجزای برند، یک انسجام و یکپارچگی به فعالیت شما می بخشد که اهمیت زیادی در موفقیت برندسازی دارد. تمامی اجزای برند باید پیام های یکسانی را به مخاطب منتقل می نمایند. برند بوک می تواند به شما در برندسازی و حفظ این یکپارچگی و انتقال پیام های یکسان از طریق تمامی اجزای برند کمک کند.

تعریف برند بوک

برند بوک یک رویکرد حرفه ای در برند سازی است.

برند بوک یا راهنمای برند چیست؟

برند بوک یا به بیان دقیق تر راهنمای برند، کتابچه ای است که به شما کمک می کند اجزای برند خود را با یکدیگر هماهنگ کنید و طبق یک دستورالعمل یکسان برنامه های برندسازی خود را پیش ببرید. شما در برند بوک، اجزای برند خود شامل اجزای بصری برند، پیام ها، شعارها، رنگ های سازمانی و … خود را معرفی می کنید.

هر بار که می خواهید اقدامی در راستای برندسازی داشته باشید، یک مراجعه به این راهنما و مرور اصولی که از قبل برای خود تعیین کرده اید، به شما کمک می کند تا به صورت یکپارچه در راستای قدرت گرفتن برند کسب و کارتان قدم بردارید.

برند بوک یا راهنمای برند چیست؟

برند بوک می تواند کاربرد های متعددی داشته باشد و آن را می توان نوعی مدیریت دانش برند سازی سازمان شما دانست. در صورتی که به یک مشاور بازاریابی یا برندسازی مراجعه کنید، نیروی جدیدی برای واحد های مرتبط از جمله واحد تبلیغات استخدام کنید، سفارش تیزر تبلیغاتی، طراحی سایت و … داشته باشید، می توانید این کتابچه را برای همراستا شدن با یکدیگر استفاده کنید.

یک نگاه به کتابچه راهنمای برند کافی است تا مخاطب، همکار، مشاور و… بداند شما برای برند سازی چه کرده اید و چه می خواهید بکنید و چه اهدافی را از برنامه های برندسازی خود دنبال می کنید.

اهمیت برند بوک

برند بوک یک رویکرد حرفه ای در برند سازی است. شما با این کتابچه یکسری اصول برای خود تعریف می کنید و خود را ملزم به رعایت این اصول می کنید. رویکرد های سلیقه ای را کنار می گذارید و همه اعضای سازمان به صورت هماهنگ و هم صدا با یکدیگر برای انتقال پیام های مشخصی به مخاطب تلاش می کنید.

این یکپارچگی می تواند در قدرت گرفتن برند شما در کوتاه مدت بسیار تاثیرگذار باشد. در صورتی که برند بوک داشته باشید می توانید بدون نگرانی از مشاورها و پیمانکاران حرفه ای و متخصص کمک بگیرید و نگران از دست رفتن یکپارچگی و وحدت رویه برنامه های برندسازی کسب و کار خود نباشید چرا که مطالعه کتابچه راهنمای برند شما را با یکدیگر هماهنگ و هم راستا خواهد نمود.

اهمیت برند بوک

علاوه بر تمام مواردی که گفته شد، برند بوک یک مزیت دیگر نیز دارد. شما در برند بوک برنامه های آینده برندسازی را نیز تعیین می کنید. پس با تدوین این کتابچه، می توانید یک خط مشی برای مجموعه خود ایجاد کنید و برای اقدامات آتی برنامه داشته باشد.

داشتن برنامه برای آینده امکان پایش و ارزیابی را نیز برای شما فراهم می آورد. وقتی می دانید که چه باید بکنید، می توانید تعیین کنید که آیا در انجام امور تعیین شده موفق عمل کرده اید یا خیر؟

اصول طراحی برند بوک

اگر تصمیم به طراحی برند بوک گرفته اید به احتمال زیاد اصول طراحی این کتابچه ها برای شما اهمیت دارد. اولین اصل در طراحی این است که باید بدانید این کتابچه باید اجزای اصلی و هویت برند شما را به صورت خلاصه به مخاطبان داخل و خارج از سازمان معرفی کند.

به بیان صریح، شفاف و کوتاه اکتفا کنید و سعی کنید بیشتر با شکلها، رنگ ها و … هویت برند را توصیف کنید و کمتر از نوشتار استفاده کنید. خواننده باید بتواند اصول و دستورالعمل ها را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نماید. البته در این کار زیاده روی نکنید. استفاده از اشکال بدون درج جملات هم می تواند شما را از اهدافتان در انتقال هویت، شخصیت و پیام های برند دور کند.

هر چند در برند بوک به شعارها، پیام ها و … نیز پرداخته می شود اما هویت بصری برند اهمیت زیادی در این کتابچه راهنما دارد. اصلی ترین قسمت این کتابچه به معرفی اجزای بصری برند می پردازد. فونت ها، رنگ ها، اشکال، لوگو، کاراکتر و … بیشتر در این کتابچه معرفی می شوند.

اصول طراحی برند بوک

برند بوک می تواند شامل رویکرد ها و برنامه های آینده شما نیز باشد. برای مثال اگر قصد دارید به مرور زمان و با تغییرات جزئی، در مدت زمان مشخصی لوگو را تغییر دهید، می­توانید این برنامه تغییر را در این کتابچه بگنجانید.

زیبایی، جذابیت و طراحی اصولی و حرفه ای اهمیت زیادی در طراحی برند بوک دارد. این کتابچه باید بتواند پویایی و انرژی برند شما را به مخاطب منتقل کند و به اندازه کافی برای آن­ها جذاب باشد.

اجزای برند بوک

اصول ثابتی برای اجزا و بخش های یک برند بوک وجود ندارد و اجزا بر اساس برنامه ها و اقدامات می­تواند بسیار متفاوت و متنوع باشد. نمونه هایی از اجزا عبارتند از :

  • لوگو
  • کاراکتر
  • پالت رنگی
  • نمونه جملات برای معرفی یا تقدیر از سرمایه گذاران/ سهامداران …

شعارها، پیام ها و …

  • نمونه از محتواهای سایت ها، وبلاگ ها و … یا اصول مهم در تدوین محتوا
  • نمونه ای از کاتالوگ های تبلیغاتی
  • مشخصات رسانه هایی که برای تبلیغات استفاده می کنید

برند بوک توسط چه کسانی طراحی می شود؟

بسیاری از کسب و کارها تصور می کنند برند بوک باید توسط افراد داخل سازمان طراحی شود و یک نما از هویت برند به افراد خارج از سازمان بدهد. در واقع ضرورت دارد برند بوک توسط افراد حرفه ای و آشنا با اصول طراحی این کتابچه راهنما طراحی شود.

هر چند مفاهیم بسیار ساده به نظر می­رسند، اما طراحی کتابچه ای که همه اهداف را به صورت خلاصه با زیبایی و گیرایی بیان کند و به خواننده رویکرد حرفه ای و پویایی برند شما را منتقل کند، واقعا دشوار است. از این پس معیار سلیقه و سبک طراحی برای کسب و کار شما، این کتابچه است و اهمیت زیادی دارد حساسیت کافی در این زمینه داشته باشید.

اصل مهم دیگر این است که برند بوک توسط افرادی طراحی می شود که با هویت برند شما به صورت کامل آشنا باشند. بنابراین در صورتی که بتوانید هویت برند را به طراحان حرفه ای بشناسانید و در تعامل با آن ها یک طراحی حرفه ای و تخصصی داشته باشید، رویکرد بسیار حرفه ای و ایده آلی انتخاب کرده اید. بهتر است از مشورت تیم برندسازی و بازاریابی مجموعه خود در این زمینه نیز استفاده نمایید.

زمان مناسب برای طراحی برند بوک

برخی به اشتباه تصور می کنند برند بوک برای کسب و کار های بزرگ و برند های قدرتمند است. اگر کسب و کار نوپایی دارید، یا در نقطه شروع برنامه های برندسازی هستید، این کتابچه راهنما می تواند یک جهش بزرگ در برنامه های برند سازی باشد.

برند بوک به شما کمک میکند خط مشی مشخصی داشته باشید، منسجم گام بردارید و اصولی برندسازی کنید. بنابراین این کتابچه راهنما برای تمامی کسب و کار هایی که می خواهند حرفه ای و اصولی برند سازی نمایند، مناسب ، مفید و حتی ضروری است.

برند بوک به روز رسانی می شود

نکته دیگری که باید در طراحی برند بوک به آن توجه کنید این است که برند بوک به روز رسانی می شود. بر اساس برنامه های برندسازی مجموعه شما، لازم است به صورت دوره ای و با فواصل زمانی به روز رسانی کتابچه راهنمای خود را انجام دهید.

هر چند اصول معمولا با گذشت زمان تغییر نمی کنند، اما اگر در طول زمان برنامه ای تغییر پیدا کرد یا برنامه ای به برنامه های شما اضافه شد، لازم است تغییرات را در کتابچه راهنمای برند خود نیز تغییر دهید.

بسیاری از مواقع ممکن است با پایش دستاورد ها، نتایج و بازخوردها، به این نتیجه برسید که لازم است در برنامه ها، تغییری ایجاد نمایید. در این صورت نیز کتابچه راهنمای برند شما نیاز به بازبینی دارد.

برند بوک های دیگر برند ها را ببینید

ورق زدن و دیدن انواع برند بوک ها بسیار لذت بخش است. شما می توانید ایده های خوبی را از این کتابچه ها بیابید و تصمیم خود را برای داشتن این کتابچه قطعی کنید.

تمامی برند های معتبر، کتابچه راهنمای برند خود را طراحی نموده اند. بسیاری از مجموعه ها برند بوک های دیجیتال دارند و از ویدیوها، تیزرها و موشن ها نیز در کتابچه راهنمای خود استفاده نموده اند.

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *